http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - سریال «باغ شیشه ای» تلفیقی ازکمدی و ملودرام در یک نگاه

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو

باغ شیشه ای


چندی است که استفاده از نقش سرایدار در سریال‌های تلویزیونی مد شده است و نمونه اش شخصیت جذاب و دوست داشتنی مش رحمت سریال «شمس العماره» است در این سریال هم...
پخش سریال‌های روتین شبانه از رسانه ملی چندی است که باب شده است و با اتمام یک سریال، سریال بعدی روانه آنتن می‌شود. در این میان برنامه سازان مختلفی دست به کار شده اند و در قالب‌های مختلف طنز، اکشن، معمایی، کمدی، ماورایی، طنز و خانوادگی و ملودرام سریال‌های متنوعی را تهیه می‌کنند.
در کشور ما سریال سازانی هم چون مهران مدیری، مهران غفوریان، رضا عطاران و مهدی مظلومی ‌سال‌هاست که آثار کمدی و طنز می‌سازند و آثار آن‌ها با رضایت مندی نسبی مردم روبه رو بوده است.
 
در این میان، «مهدی مظلومی» کارگردان سریال‌های «بدون شرح»، «بانکی‌ها»، «کمربندها را ببندیم»، «زندگی به شرط خنده»، «زندگی خوش حبیب آقا» و «لطفا دور نزنیم» که سال‌ها در عرصه طنز و کمدی فعالیت می‌کند با ساخت سریال «باغ شیشه ای» که ترکیبی از طنز و ملودرام است خود را در این ژانر محک می‌زند. این سریال متفاوت ترین ساخته وی به شمار می‌آید و شباهتی با ساخته‌های گذشته اش ندارد.
مظلومی‌ این بار معضلات اجتماعی را در فضایی خانوادگی مطرح می‌کند اما این مجموعه در قسمت‌های ابتدایی دچار بلاتکلیفی در ساختار است و میان طنز و ملودرام انسجام واحدی ندارد و با گذشت نیمی ‌از سریال کم کم به ثبات، انسجام و پختگی می‌رسد.
مظلومی‌ سعی کرده است با داستان پردازی جذاب و تعلیق افکنی در قصه در کنار عناصر دراماتیک کششی را در داستان ایجاد کند. «باغ شیشه ای» قصه خانواده فردی به نام قربان نعلبندیان را روایت می‌کند.
 
قربان شبی خواب پدر مرحومش را می‌بیند که به او می‌گوید، یکی از نزدیک ترین افراد خانواده اش قصد دارد او را نابود کند. قربان به همه افراد خانواده مشکوک می‌شود و این مسئله لحظات کمیکی را خلق می‌کند.
مظلومی ‌در عمده سریال‌های خود از یک لوکیشن ثابت استفاده می‌کند به عنوان مثال در سریال «بدون شرح» از دفتر روزنامه و در «کمربندها را ببندیم» از فرودگاه استفاده کرده بود. در «باغ شیشه ای» هم مانند دیگر ساخته‌هایش این سبک و سیاق را پیاده کرده است و تمام اتفاق‌ها که در یک باغ به وقوع می‌پیوندد. باوجود تک لوکیشن  بودن اثر و نبود تنوع لوکیشنی «باغ شیشه ای» برای مخاطب خسته کننده نیست.
 
یکی از جذابیت‌های سریال ترکیب نو و چیدمان جدید بازیگران است. در باغ شیشه ای بازیگران خوب تئاتر، سینما و تلویزیون به انتخاب «فرهاد آئیش» نقش آفرینی می‌کنند که متناسب با نقش‌ها انتخاب شده اند.
«فرامرز قریبیان» بازیگر کهنه کار و کارکشته سینما و تلویزیون نقش «قربان نعلبندیان» را بازی می‌کند، مخاطب که تاکنون او را در نقش‌های جدی دیده بود، در این سریال تجربه متفاوتی را از او می‌بیند. قریبیان چهره جدی و شخصیت توداری دارد و در تقابل با دیگر بازیگران تضاد و دوگانگی ایجاد کرده است. قربان وقتی پدر خود را خواب می‌بیند به اطرافیان خود شک می‌کند و با نگاه دقیقی اطرافیان و روابط آن‌ها را زیر نظر می‌گیرد که این مسئله فضای کمدی ایجاد می‌کند.
می‌توان گفت لحظات کمدی ایجاد شده در کمدی موقعیت به وقوع می‌پیوندد. او طراحی چهره و گریم متفاوتی دارد و متناسب با نقش انتخاب شده است.
 
چندی است که استفاده از نقش سرایدار در سریال‌های تلویزیونی مد شده است و نمونه اش شخصیت جذاب و دوست داشتنی مش رحمت سریال «شمس العماره» است در این سریال هم دو نفر با بازی شهرام قائدی و محسن حسینی سرایداران «باغ شیشه ای» هستند که دو شخصیت متفاوت را بازی می‌کنند. قائدی شخصیت طنز، کمیک و ساده ای را به خود گرفته است که بیش از اندازه حرف می‌زند و فضا را شلوغ می‌کند و بعد از گذشت چند قسمت مخاطب پی به زندگی گذشته اش می‌برد و درمی‌یابد که او نیز پسر قربان نعلبندیان است.
محسن حسینی که از کارگردانان تئاتر است در نقش «عمو کیکاووس» شخصیت عجیبی را خلق کرده است. او از بیرون رفتن هراسان و فرد رک  گویی است.
 
حسینی با آن طراحی چهره و مو و استفاده از اعضای بدن و میمیک صورت بازی قابل قبولی ارائه داده است. «مهرانگیز» همسری دلسوز و مقتدر است که «مهتاج نجومی» این نقش را بازی می‌کند. او رفتار و عکس العمل‌های جدی و خنده داری دارد و مانند همه مادران پل ارتباطی میان فرزندان و شوهرش است.
نقش پسر «قربان نعلبندیان» را «هومن برق نورد» بازی می‌کند. او بازیگر توانمندی در عرصه تئاتر است و در این سریال علاوه بر بازیگری، بازیگردانی کار را نیز برعهده داشت. برق نورد در نقش «ایرج نعلبندیان» اگرچه احساس زرنگی می‌کند ولی جوان بسیار ساده ای است و باعث می‌شود سرش کلاه بگذارند.
 
برق نورد با استفاده از تجربیات تئاتری اش شخصیت جذاب و بانمکی را خلق کرده است که از همسرش می‌ترسد و حساب می‌برد. برق نورد تاکنون بازی‌های متفاوتی را در سریال‌های بیداری، اشک‌ها و لبخندها و فاکتور هشت ارائه داده است.
«نعیمه نظام دوست» هم از بازیگران تئاتر است. او در نقش الهام همسر ایرج بازی می‌کند که مدام به شوهرش مشکوک است و در 118 کار می‌کند. نقش تنها دختر خانواده نعلبندیان «سپیده» را «خاطره حاتمی» بازی می‌کند که پیش از این بازی اش را در سریال‌های «گاو صندوق» و «ماه عسل» دیده بودیم.
 
سپیده دختر رویاپرداز و علاقه مند به طبیعت است، عکس می‌گیرد و مقاله می‌نویسد و همیشه از اتلاف انرژی صحبت و همه را به صرفه جویی دعوت می‌کند. سپیده کلبه ای در باغ برای خودش ساخته و زندگی می‌کند.
حاتمی‌ بازی خوب و قابل باوری را ارائه داده است. «باغ شیشه ای» ریتم کندی دارد و مهدی مظلومی ‌در گفت و گویی که با روزنامه خراسان شمالی داشت این نکته را پذیرفت. هرچند که او به خراسان گفت چند قسمت که جلوتر برود ریتم بهتر خواهد شد اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است.
 
«علی لهراسبی» خواننده تیتراژ سریال پربیننده «دلنوازان» آواز تیتراژ «باغ شیشه ای» را می‌خواند. پیش از این نام سریال «یک کاسه ماست، یه لقمه نون» بود که به «باغ شیشه ای» تغییر کرد. به هر صورت «باغ شیشه ای» که هشتمین سریال تلویزیونی مظلومی‌ به شمار می‌آید، در فضایی کمدی و ملودرام اثری قابل قبول است و تاکنون مخاطبان از این سریال استقبال کرده اند.ادامه مطلب

طبقه بندی: تلوزیون، 
برچسب ها: شمس العماره، سریال‌های روتین شبانه، باغ شیشه ای، مهران مدیری، مهران غفوریان، رضا عطاران، مهدی مظلومی، «بدون شرح»، «بانکی‌ها»، «کمربندها را ببندیم»، «زندگی به شرط خنده»، «زندگی خوش حبیب آقا»، «لطفا دور نزنیم»، فرهاد آئیش، شهرام قائدی، محسن حسینی، فرامرز قریبیان، مهتاج نجومی، هومن برق نورد، بیداری، اشک‌ها و لبخندها، فاکتور هشت، نعیمه نظام دوست، خاطره حاتمی، «گاو صندوق»، «ماه عسل»، یوسف تیموری، روزنامه خراسان شمالی، علی لهراسبی، خواننده تیتراژ سریال پربیننده «دلنوازان»، تیتراژ سریال پربیننده «دلنوازان»، تیتراژ سریال «دلنوازان»، تیتراژ سریال فاصله ها، خواننده تیتراژ سریال باغ شیشه ای،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 مرداد 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ