http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - نگاهی به 2 مجموعه تلویزیونی پرطرفدار

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
نگاهی به 2 مجموعه تلویزیونی پرطرفدار

هم‌اكنون دو سریال معروف خارجی از شبكه‌های مختلف سیما پخش می‌شود، سریال «رابین‌هود» و «دوران كهن» كه...
«دوران كهن» و «رابین‌هود» در سیما
تب سریال در جهان و طبیعتا در كشور ما روزبه‌روز بیشتر می‌شود و تاكنون مخاطبان بی‌شماری را به خود جذب كرده است. سریال‌ها از بازار قاچاق گرفته تا به صورت دوبله و توزیع شده از موسسات رسانه‌ای دارای مجوز یا پخش از تلویزیون به خانه‌های مردم راه پیدا می‌كنند. هم‌اكنون دو سریال معروف خارجی از شبكه‌های مختلف سیما پخش می‌شود، سریال «رابین‌هود» و «دوران كهن» كه می‌تواند خلاء موجود در زمینه سریال خارجی را به درستی پركند.

رابین‌هود

این سریال چند سالی است كه در عرصه بین‌المللی طرفداران پر و پاقرصی برای خودش دست‌وپا كرده و حالا مدتی است كه در كشور دوبله و از شبكه 5 سیما پخش می‌شود.
سریال رابین‌هود محصول سال 2006 میلادی بریتانیاست كه برای شبكه بی. بی. سی یك تولید شده است. از بازیگران این سریال نیز می‌توان به جوناس آرمسترانگ، لوسی گریفیتس و كیت آلن اشاره كرد. سریال همانند تمام سریال ها، فیلم‌ها و كارتون‌های گذشته اقتباسی از داستان كهن رابین‌هود است؛ یك الگوی كهن و داستان فولكلور و بومی انگلیسی كه با توجه به گرایش شخصیت اصلی به حق‌طلبی و ستیز با ظلم حاكمین زورگو در اغلب كشورهای جهان شناخته شده و قابل احترام است.
داستان اصلی رابین‌هود، داستان دزد‌هایی است كه با سركردگی رابین‌هود، تیراندازی ماهر و تیزدست در جنگل شروود در ناتینگهام زندگی می‌كنند. ریچارد شیردل پس از رفتن به جنگ، اسیر اتریشی‌ها می‌شود و برادرش جان، حكومت را در دست می‌گیرد. جان شروع به اخذ مالیات‌های سنگینی از مردم تهیدست می‌كند و همین زمینه‌ای برای شورش رابین‌هود فراهم می‌كند. رابین‌هود اموال ثروتمندان را می‌رباید و میان فقیران تقسیم می‌كند و این گونه وارد مبارزه‌ای با شاه می‌شود تا این‌كه ریچارد شیردل به انگلستان برمی‌گردد و با كمك رابین‌هود تخت شاهی را از جان ستمگر پس می‌گیرد.
از این الگوی كهن اقتباسات فراوانی صورت گرفته است كه آخرین و از معروف‌ترینشان می‌توان به فیلم سینمایی رابین‌هود ساخته ریدلی اسكات، فیلمساز مشهور هالیوودی اشاره كرد كه در آخرین دوره جشنواره فیلم كن به عنوان اولین فیلم به نمایش در آمد. فیلمی كه در آن راسل كرو بازیگر نقش رابین‌هود است و كیت بلانش نیز در آن حضور دارد.
در داستان سریال رابین‌هود باز هم همان شخصیت‌ها از رابین‌هود گرفته تا داروغه حضور دارند. اما داستان‌هایی كه در هر قسمت وجود دارد دراماتیزه‌تر و با توجه به مدیوم مورد نظرش كمی مفصل‌تر و جذاب‌تر شده‌اند. باز هم هدف سریال اشاره به مردمی است كه با ظلم و ستم كنار نمی‌آیند و به نوعی قیام می‌كنند. این هنجارشكنی و قانون‌شكنی هدفمند در داستان بخوبی گنجانده شده است. البته این گروه از اقتباس‌ها با این معضل روبه‌رو هستند كه چون بارها از طرق مختلفی روایت شده اند و بسیاری از مردم با شخصیت‌ها و داستان آشنا هستند خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرند. چون داستان، شخصیت‌ها، شروع و پایان برای آنها رو شده است. اما با این حال ریتم نسبتا خوب و كیفیت ساخت صحنه‌های پرتحرك نبرد قابلیت دارد كه حتی با وجود چندین بار دیدن این داستان، دوباره پای تماشای آن نشست.
این سریال تاكنون از طرف كشور‌های مختلفی نظیر خود بریتانیا، فرانسه، استرالیا، نیوزیلند و بسیاری از كشور‌های دیگر از جمله ایران خریداری و پخش شده است. سری جدید این سریال روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 40 دقیقه بامداد از شبكه 5 سیما پخش می‌شود.

دوران كهن

این سریال نیز در این سال‌ها طرفداران زیادی در جهان پیدا كرده است. سریالی كه در سال 2007 توسط كشور انگلستان و شبكه ‌ای‌تی‌وی تولید و پخش شد. از بازیگران مطرح این سریال نیز می‌توان به داگلاس هانسل، جیسون فلمینگ و جیمز موری اشاره كرد. این مجموعه شامل 26 قسمت 30?دقیقه‌ای است كه روزهای جمعه ساعت 11 از شبكه 4 سیما پخش می‌شود.
سریال «دوران كهن» از داستانی علمی ـ تخیلی بهره می‌برد و همین از نقاط قوت فیلم است، چرا كه طرفداران این گونه داستان‌ها زیاد هستند و تاكنون كمتر پیش‌آمده داستانی علمی ـ تخیلی را در قالب یك سریال ببینند. معمولا این داستان‌ها در قالب فیلم‌های سینمایی یا انیمیشن تولید می‌شوند و برای علاقه مندان این نوع داستان‌ها پیگیری در قالب یك سریال قطعا جذاب‌تر خواهد بود.
داستان مجموعه دوران كهن درباره یك ناهنجاری زمانی است. این ناهنجاری باعث ورود حیوانات ماقبل تاریخ و آینده به زمان حال می‌شود. این ناهنجاری به شكل دریچه‌ای عمل می‌كند كه زمان‌ها را در هم می‌آمیزد و باعث وقوع حوادثی می‌شود و 5 دانشمند كه درباره ناهنجاری زمانی تحقیق می‌كنند در كنار پروفسور نیك كاتر كه همسرش هلن 8 سال پیش هنگام تحقیقات علمی ناپدید شده است، درگیر این ماجرا می‌شوند.
سریال همان طور كه از خلاصه داستانش پیداست، جذاب و نفسگیر است و داستان و فیلمنامه خوبی دارد. داستان و ساختار جوری پیش می‌رود كه بیننده را به تماشای قسمت بعدی آن ترغیب می‌كند. ساخت صحنه‌های تخیلی فیلم نیز خوب از كار درآمده و با توجه به این‌كه فیلم سینمایی نیست و یك سریال است، با دقت و وسواس فراوانی خلق شده‌اند، به طوری كه این سریال در سال 2008 نامزد دریافت جایزه بهترین سریال و بهترین جلوه‌های ویژه جوایز بافتا شد. البته جلوه‌های ویژه این سریال آنچنان پیشرفته و مدرن‌ نیست، اما در دنیای سریال‌سازی قطعا صاحب كیفیت بالایی است. دوران كهن تاكنون از كشور‌های مختلفی چون كانادا، بلژیك، كره جنوبی، آلمان، ایتالیا، چین و... پخش شده و مدتی است كه در ایران نیز از شبكه 4 سیما روی آنتن می‌رود.
این سریال، یادآور فیلم‌هایی چون پارك ژوراسیك است كه به دلیل نمایش موجودات ماقبل تاریخ و عظیم الجثه به شكلی باورپذیر و واقعی شهرت دارد. البته این تنها جذابیت اثر نیست. تلاش گروهی كه درگیر این دریچه زمانی می‌شوند و حوادث بی‌شماری كه در خلال این رویداد رخ می‌دهد، بسیار جذاب و نفسگیر است.
این نوع هزینه‌های كلان سریال‌سازی، قطعا تنور رقابت میان سینما و تلویزیون را داغ‌تر می‌كند و همین موجب جذاب‌تر شدن و پیشرفت هر دو حوزه می‌شود. ضمن این‌كه مردم نیز آثار جذاب‌تر و سرگرم‌كننده‌تری را تماشا می‌كنند. سریال دوران كهن، 2 تهیه‌كننده به نام‌های آدرین‌هاگس و تیم هینز دارد كه پیش از این سابقه تولید مستندهایی درباره دایناسورها را برای شبكه بی. بی. سی در كارنامه خود دارند.
در صورتی كه از مشتاقان این گونه داستان‌ها و آثار تخیلی هستید، تماشای این سریال توصیه می‌شود.
 


ادامه مطلب

طبقه بندی: تلوزیون،  سینمای جهان، 
برچسب ها: دوران كهن، رابین‌هود، سریال رابین‌هود، جوناس آرمسترانگ، لوسی گریفیتس، كیت آلن، ریچارد شیردل، ریدلی اسكات، هالیوود، جشنواره فیلم كن، راسل كرو، كیت بلانش، داگلاس هانسل، جیسون فلمینگ، جیمز موری، پارك ژوراسیك،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 آبان 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ