http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - «قلب یخی» فشرده شد!

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
قلب یخی

با این حال در نظر گرفتن این نكته اهمیت دارد كه متوسل شدن به شیوه‌ی «لطفا»، «خواهشا»، «جان من» و غیره شاید در دو یا سه مورد كارساز باشد، اما در مجموع...
تكثیر غیرمجاز فیلم‌های سینمایی ایرانی و خارجی و فروش آن‌ها توسط دلالان در معابر و خیابان‌ها این بار گریبان سریال‌های شبكه‌ی نمایش خانگی را گرفته است تا جایی كه دست‌فروشان داخل قطار مترو هم، تمامی قسمت‌های ارائه شده از سریال «قلب یخی» را در قالب یك دی وی دی و به شكل غیرقانونی به فروش می‌رسانند.
به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عدم رعایت قانون كپی رایت و پخش غیرمجاز فیلم‌های سینمایی و سریال‌های خارجی مساله‌ای است كه در جامعه فرهنگی و هنری و به تبع آن سینما و رسانه‌های ایران از مدت‌ها قبل مطرح و خالقان آثار را با مشكلات عدیده‌ای روبه‌رو ساخته است. با عرضه‌ی سریال‌های ایرانی از طریق شبكه‌ی نمایش خانگی، این مساله و مشكل گریبانگیر این مجموعه‌ها نیز شد و پس از توزیع هشت قسمت از سریال «قلب یخی»، شاهد توزیع غیرمجاز این سریال توسط دست فروشان با قیمت نازل هستیم.
در كنار تكثیرغیرمجاز سریال‌های شبكه‌ی نمایش خانگی، برخی شبكه‌های ماهواره‌یی نیز این مجموعه‌ها را روی آنتن می‌برند و البته این روند نه تنها در خصوص سریال‌های شبكه‌ی نمایش خانگی كه در خصوص سریال‌های تلویزیون هم مشاهده می‌شود. پیش از«قلب یخی» كه هم اینك از شبكه‌ی «fmtv» پخش می‌شود، سریالی مانند «در مسیر زاینده‌رود» هم با فاصله‌ی كمی از پخش از شبكه اول، روی آنتن شبكه‌های ماهواره‌ای رفته بود. البته دقیقا مشخص نیست كه آیا این سریال‌ها توسط خود سازندگان به شبكه‌های ماهواره‌یی عرضه یا فروخته می‌شود یا صاحبان شبكه‌های ماهواره‌یی بدون رعایت كپی رایت این فیلم‌ها و سریال‌ها را به روی آنتن می‌برند.
و اما مدیرعامل موسسه‌ی رسانه‌های تصویری و رییس ستاد مبارزه با محصولات سمعی و بصری غیرمجاز در نشستی خبری كه هفته‌ی گذشته برگزار شد، اعلام آمادگی كرده است كه فیلم‌هایی كه كنار خیابان عرضه می‌شوند را جمع و با آن‌ها مبارزه كنند.
محمدرضا عباسیان گفته است: ما برای این كار نیاز به حمایت‌های شهرداری داریم و شهرداری هم تاكنون اقدامی در این زمینه صورت نداده است.
براساس این گزارش، در كنار تلاش‌های ستاد مبارزه با محصولات سمعی و بصری غیرمجاز، پروژه‌ی شبنم نیز راه‌اندازی شده است. با اجرای پروژه شبنم، روی هر قلم كالا یك باركد دو بعدی منحصر به فرد درج می‌شود كه این باركد حاوی اطلاعات كامل درباره كالا بوده و قابلیت استعلام اصل و تقلبی بودن كالا از طریق گوشی تلفن همراه دوربین‌دار و ارسال پیامك به سامانه شبنم را دارد. این پروژه در هفته دولت با حضور وزیر بازرگانی افتتاح شد.
به گزارش ایسنا، با وجود مشكلاتی كه برای «قلب یخی» و تكثیر غیرمجاز این سریال به وجود آمد، به نظر می‌رسد، سریال «قهوه تلخ» كه توسط شبكه‌ی نمایش خانگی توزیع می‌شود از این اتفاق تاحدودی مصون مانده است. مهران مدیری كه از همان ابتدا دی‌وی‌دی‌های سریالش را با پیامی به مخاطبان آغاز كرد و خواهش او برای كپی نكردن این سریال را به همراه داشت، در آخرین قسمت‌های عرضه شده، پیام تصویری دیگر را انتقال داد كه حاوی كپی نشدن «قهوه تلخ» و تشكر از مردم به خاطر این اتفاق بود.
پیام تصویری مهران مدیری به مخاطبانش كه با همان ادبیات مرسوم‌اش به تصویر كشیده شده است، تكثیر غیرمجاز «قهوه‌ تلخ» را به حداقل رساند و این روزها شاهد آن هستیم كه حتی بسیاری از علاقمندان این سریال با هشدار به یكدیگر، مانع كپی شدن این سریال می‌شوند.
با این حال در نظر گرفتن این نكته اهمیت دارد كه متوسل شدن به شیوه‌ی «لطفا»، «خواهشا»، «جان من» و غیره شاید در دو یا سه مورد كارساز باشد، اما در مجموع راهكاری مناسب برای اجرایی شدن قانون كپی رایت نیست؛ ضمن این كه مگر چند هنرمند با پیام‌هایی مانند آنچه در ابتدای سریال «قهوه تلخ» شاهد هستیم، می‌توانند مانع تكثیر غیر قانونی فیلم‌ها و سریال‌هایشان شوند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران، 
برچسب ها: تكثیر غیرمجاز فیلم‌های سینمایی، شبكه‌ی نمایش خانگی، سریال‌های شبكه‌ی نمایش خانگی، سریال «قلب یخی»، قلب یخی، عدم رعایت قانون كپی رایت، رعایت قانون كپی رایت، قانون كپی رایت، كپی رایت، پخش غیرمجاز فیلم‌های سینمایی، سریال «قهوه تلخ»، قهوه تلخ، تكثیر غیرمجاز، مهران مدیری،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 آبان 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ