http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - نگاهی به گیشه سینماهای جهان در تابستان امسال

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
شاگرد جادوگر

پنج فیلم از 10 فیلم پرفروش و موفق این تابستان، فیلم‌های خانوادگی و فیلم‌های مربوط به بچه‌ها بوده‌اند. در حقیقت همیشه اواخر ماه جولای، ترافیک فیلم‌های خانوادگی افزایش پیدا می‌کنند. امسال هم...
تابستانی كه گذراندیم
یك خبر خوب برای كسانی كه عاشق آمار و ارقام فروش فیلم‌ها در هالیوود هستند: به گزارش آسوشیتدپرس درآمد حاصل از فروش بلیت‌های سینما از ماه می تا آگوست امسال به نسبت سال گذشته  چیزی حدود صد میلیون دلار افزایش داشته است. اما خبر بد: این افزایش بیشتر ناشی از بالا رفتن قیمت بلیت‌ها، به‌خصوص بلیت‌های سینماهای 3D و آیمكس است تا این‌كه به دلیل حضور تماشاگران در سینماها باشد. چون در حقیقت تماشاگران سینما چیزی حدود 2درصد هم كاهش داشته است. آمار و ارقام نشان می‌دهد كه این تابستان 2. 11 میلیون بلیت كمتر از 5 سال پیش كه تازه دوران ركود اقتصادی هم بود، فروخته شده است. برای سینماروها این بدترین تابستانی است كه به یاد می‌آورند. بسیاری از آنها برای اینكه اعتراض خودشان را نشان بدهند، خیلی از فیلم‌هایی كه پیشنهاد شده بود را هم نادیده گرفتند و به دیدن آنها نرفتند. با این حال در همین اكران هم چند برنده برجسته به چشم می‌خورند، همان‌طور كه چند بازنده قابل‌توجه هم داشتیم. این مطلب نگاهی دارد به این برنده‌ها و بازنده‌ها.
 
برنده‌ها:
پارامونت و دیزنی
براساس گزارش هالیوود ریپورتر، پارامونت بیشترین سهم را از سود اكران تابستان داشته است. از هر 5 دلار گیشه، یك دلار به كمپانی پارامونت رسیده است. دیزنی هم فقط 4. 0 دلار از پارامونت عقب‌تر است. البته این اعداد همه داستان را بیان نمی‌كند. بزرگترین موفقیت پارامونت مربوط به «مرد آهنی»(با فروش 312 میلیون دلار تا به امروز بوده است) كه یكی از محصولات مارول است در نتیجه بخشی زیادی از سود آن به دیزنی، مالك جدید مارول، برمی گردد. با این حال پارامونت هنوز هم «شرك جاودان» (محصول دریم وركز) را دارد كه به خودش افتخار كند. از آن طرف دیزنی هم پرفروش‌ترین و بهترین فیلم تابستان «داستان اسباب‌بازی3» (با فروش 406 میلیون دلار) را در كارنامه‌اش دارد كه علاوه بر فروش فوق‌العاده جهانی‌اش، پرفروش‌ترین انیمیشن كل تاریخ سینما هم شده است. فیلمی كه ادعا می‌كند امسال دومین فیلمی می‌شود كه فروش جهانی‌اش به 2 میلیارد دلار می‌رسد. (اولی «آلیس در سرزمین عجایب» بود.)
 
 سونی
درست پشت سر دیزنی، سونی با اختلاف یك امتیاز حركت می‌كند كه این تابستان فیلم‌های موفقی چون «بچه كاراته‌باز» و «بزرگسالان»، «سالت» و‌ «آدم‌های دیگر» را به بازار عرضه كرد.
 
سامیت
فقط یك فیلم: «افسانه مهتاب: كسوف». سومین فیلم موفق تابستان امسال(با فروش 298 میلیون دلار). البته سامیت یك فیلم رمانتیك دیگر هم پخش كرد كه خیلی موفق بود: نامه‌هایی به ژولیت. (با فروشی معادل 53 میلیون دلار.)
 
 استیو كارل
اگر «قرار شب» را هم حساب كنید، كه افتتاحیه‌اش اواخر بهار برگزار شد اما فروش‌اش در تابستان اوج گرفت، این بازیگر بامزه این تابستان سه فیلم خوب موفق داشت كه بیش از 400 میلیون تومان فروش كردند. علاوه بر اینكه  او با انیمیشن «من نفرت انگیز» نشان داد که همان‌طور که قسم خورده به کودکان هم وفادار خواهد بود و برای آنها هم کار خواهد کرد. «من نفرت انگیز» با فروشی معادل 236 میلیون دلار ششمین فیلم پرفروش و موفق تابستان امسال بود.
 
 لئوناردو دی‌کاپریو
ستاره «تایتانیک» بار دیگر پادشاه گیشه‌ها شد و موفقیتی را که در «تایتانیک» نصیبش شده بود، تکرار کرد. این بار مردمی که برای دیدن «آغاز خلقت» به سینما می‌روند
(و باز هم می‌روند و می‌روند)، فقط با دیدن چهره دی‌کاپریو نیست که شیفته فیلم می‌شوند.
آنها به دیدن فیلم می‌روند تا از پازل داستان شگفت‌انگیز و معمای فلسفی آن سر دربیاورند. (باید از کریستوفر نولان نویسنده/کارگردان فیلم تجلیل کرد که یک بار دیگر درست مانند «شوالیه تاریکی» اثبات کرد که فیلم‌های اکشن پرفروش تابستان، می‌توانند در عین حال تفکر برانگیز و سیاه و تلخ هم باشند. نه اینکه هر فیلم پرفروش اکران تابستانی لزوما شاد و سرخوش باشد و فکر را هم مشغول نکند.)
بین «آغاز خلقت» در تابستان امسال و «جزیره شاتر» که زمستان گذشته اکران شد، دی‌کاپریو فصل بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و یک تابستان خوب 500 میلیون دلاری هم داشته است.
 
   3D و آیمکس
منتقدان همچنان منتظر (و البته امیدوارند) که نسبت به سیستم 3D واکنش نشان داده شود. چیزی که البته هنوز اتفاق نیفتاده است. این تابستان حداقل نیم دوجین فیلم به شیوه 3D به بازار عرضه و در سینماها اکران شده که با وجود اجاره‌ها و هزینه‌های بالا برای نمایش فیلم‌ها به شیوه آیمکس، چیزی در حدود 3. 4 میلیارد دلار برای صنعت سینما نفع داشته است.
 
عملیات قدیمی
از عقبگرد ستاره‌ها و قهرمانان به فیلم‌های دهه 80 گرفته در فیلم «بی‌مصرف‌ها» تا بازگشت به دوران ملتهب فیلم‌های جاسوسی و جاسوس‌بازی‌های جنگ سرد در فیلم «سالت»، از رویارویی مجدد انسان‌ها با موجودات بیگانه در «غارتگران» تا بازآفرینی ورزش‌های رزمی در «بچه كاراته‌باز»، تماشاگران ثابت كردند كه نیازی نیست حتما قهرمانان‌شان زره و كلاهخود داشته باشند و یا در مقابل پرده سبز حركات محیرالعقول انجام دهند. (پرده سبز برای فیلم‌های سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.)  حتی فیلمی مثل «دسته اولی‌ها» هم كه از نسخه دهه هشتادش فاصله زیادی داشت و به نسبت عملیات نوظهور و جلوه‌های ویژه كامپیوتری زیادی به آن اضافه شده بود، بیش از 77 میلیون دلار نتوانست بفروشد.
 
بچه‌ها
پنج فیلم از 10 فیلم پرفروش و موفق این تابستان، فیلم‌های خانوادگی و فیلم‌های مربوط به بچه‌ها بوده‌اند. در حقیقت همیشه اواخر ماه جولای، ترافیک فیلم‌های خانوادگی افزایش پیدا می‌کنند. امسال هم «داستان اسباب‌بازی»، «من نفرت انگیز»، «شاگرد جادوگر»، «رامونا و بیزوس» و «آخرین هواخواه» با سرعت ‌می‌تازند تا در میان 10 فیلم صدر جدول اکران قرار بگیرند. اگر اتفاقی نیفتد، بنظر می‌رسد که اشباع این فیلم‌ها در اواخر تابستان باعث شود «رامونا»، «گربه‌ها و سگ‌ها: انتقام کیتی گالور» و «بازگشت نانی مک‌فی» از رسیدن به صدر جدول پرفروش‌ها باز بمانند و شاید شکست بخورند.
نتیجه می‌گیریم که زمانه خوبی است برای اینکه یک سینماروی نوجوان باشید و از آن بهتر این است که استودیویی باشید که خوراک سینمایی نوجوانان را فراهم می‌کند.
 
مستقل‌ها
این طوری هم نیست که هیچ فیلمی برای بزرگترها وجود نداشته باشد. فقط باید به مجموعه این اکشن‌های نوستالژیک نگاه کنید یا به تولیدات گاه به گاه هوشمندانه استودیوها مانند فیلم نولان؛ «آغاز خلقت». این بدان معناست که باید سری هم به خانه هنر بزنیم. جایی که فیلم‌هایی چون «راز درون چشمان آنها»، «استخوان‌های زمستانی» و «دختری که با آتش بازی کرد» فیلم‌های موفق فروتن و بی سروصدایی هستند.


ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای جهان، 
برچسب ها: پارامونت و دیزنی، شرك جاودان، داستان اسباب‌بازی3، آلیس در سرزمین عجایب، سونی، افسانه مهتاب: كسوف، قرار شب، من نفرت انگیز، لئوناردو دی‌کاپریو، آغاز خلقت، تایتانیک، شوالیه تاریکی، جزیره شاتر، 3D و آیمکس، 3D، بی‌مصرف‌ها، سالت، غارتگران، بچه كاراته‌باز، دسته اولی‌ها، داستان اسباب‌بازی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 مهر 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ