http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - ناگفته‌های اردوان كامكار از «سنتوری»

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
ناگفته‌های اردوان كامكار از «سنتوری»

من تحت هیچ شرایطی قبول نمی‌كردم موسیقی این فیلم را بنویسم و شاید آقای داریوش مهرجویی یك سال در این باره با من صحبت می‌كرد و من تمایلی نداشتم. در این میان...
به گزارش ایسنا،‌اردوان كامكار كه كار اجرای موسیقی ساز سنتور فیلم سینمایی «سنتوری» را بر عهده داشته است، بیان كرد: پخش بدون مجوز موسیقی فیلم «سنتوری» ضربه‌ی بزرگی به من زد و قصد دارم كه به زودی آلبوم موسیقی این فیلم را منتشر كنم.
عضو گروه موسیقی «كامكارها» در گفت‌وگویی با خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) همزمان با انتشار نسخه‌ی مجوزدار فیلم «سنتوری»،یادآور شد: من تحت هیچ شرایطی قبول نمی‌كردم موسیقی این فیلم را بنویسم و شاید آقای داریوش مهرجویی یك سال در این باره با من صحبت می‌كرد و من تمایلی نداشتم. در این میان، تعدادی از شاگردان خودم را به او معرفی كردم و حتی از اساتید آن زمان «پرویز مشكاتیان» را برای اجرای سنتور این فیلم پیشنهاد كردم؛ اما باز كه او برای تحقیق رفت، به نتیجه نرسید و تمایل داشت كه من موسیقی فیلم را بنویسم و من هم چون سال‌ها با او دوست بودم، قبول كردم كه این كار را انجام بدهم.
كامكار توضیح داد: اجرای موسیقی فیلم « سنتوری» كار بسیار غیرعادی در موسیقی فیلم به شمارمی‌رود، چون من باید در تمام صحنه‌ها حضور داشتم و این كار بسیار وقت می‌گرفت و مشكلات بسیاری را به همراه داشت. البته در برخی از صحنه‌ها من فقط نظارت داشتم، ولی با این وجود این كار هم، زمان‌بر بود.
این نوازنده‌ی سنتور درباره‌ی روند كار در اجرای موسیقی فیلم «سنتوری» بیان كرد: در ابتدای تصویربرداری قرار بود كه من فقط به هنرپیشه (بهران رادان) یاد بدهم كه چگونه این قطعات را بنوازد كه اصلا امكان‌پذیر نبود و بعد تصمیم گرفتیم كه فقط فیگورهای نوازندگی را به او بیاموزم كه این هم كاری سخت و زمان‌بر بود. بنابراین قرار شد كه نماهای نزدیك را خود بنوازم و باز مجبور شدم كه وقت بیشتری را بر روی تصویربرداری این فیلم بگذارم.
عضو گروه موسیقی «كامكارها» درباره آواز «محسن چاووشی» به عنوان خواننده قطعات فیلم «سنتوری» گفت: من در انتخاب خواننده نقشی نداشتم و این انتخاب خودشان بود. البته محسن چاووشی خواننده نازنینی است ولی من تحت هیچ شرایطی حاضر نیستم كه روزی من ساز بزنم و او بخواند. جزء محالات است. من فقط به خاطر شخص داریوش مهرجویی این كار را انجام دادم چون اساسا سبك كار ما دو نفر با یكدیگر متفاوت است.
اردوان كامكار درباره آهنگسازی برای این فیلم تصریح كرد:من باید رابطه‌ای بین موسیقی پیشرفته سنتی ایران و موسیقی درجه سه پاپ پیدا می‌كردم. به عبارتی باید این فیلم موسیقی عامه‌پسندی داشت ولی در عین حال كاری خارق العاده بود.
وی ادامه داد: این نوع آهنگسازی را سناریوی فیلم «سنتوری» نیاز داشت. به عبارتی هنرپیشه‌ی نقش اول این فیلم، به خاطر نوازندگی فوق‌العاده‌اش در سنتور معروف بود و او اصلا خواننده نبود. بلكه برای پول درآوردن در هنگام نوازندگی سنتور، آواز می‌خواند.
این هنرمند تصریح كرد:من می‌خواستم این كار به نحو احسن انجام شود و بنابراین به مهرجویی فرصت دادم كه در این‌باره تحقیق كند. چون نخواستم حق نوازنده سنتور دیگری را ضایع كنم و سبك كار من هم به گونه‌ای نیست كه بخواهم موسیقی پاپ درجه سه یا چهار كار كنم.
این نوازنده سنتور با اشاره به اینكه موسیقی فیلم «سنتوری» به صورت غیرمجاز در بازار پخش شد به ایسنا گفت: این كار ضربه بزرگی به حق و حقوق من زد. در حالی كه هرگز چنین ضربه‌ای به حق و حقوق كارگردان و یا تهیه‌كننده این فیلم وارد نشد و من هنوز نمی‌دانم كه چه كسی این آلبوم را وارد بازار كرد. چون مستر این موسیقی فقط پیش من و تهیه‌كننده‌ی فیلم (زنده یاد فرازمند) بود و هیچ كس دیگری مستر این موسیقی را نداشت و مطمئنا من كه كار خودم را خراب نمی‌كنم و زحمتم را به باد بدهم. نمی‌دانم چگونه این موسیقی وارد بازار شد و نمی‌خواهم هم به دنبال مقصر بگردم.
عضو گروه موسیقی كامكارها ادامه داد: به هر حال، این كار ضربه بزرگی به من زد. چون من در فیلم «سنتوری» دستمزد درخور شخصیتم نگرفتم و صاحب امتیاز اثر نیز خودم هستم و قصد داشتم كه بعد از اخذ مجوز فیلم، آن را به صورت آلبوم منتشر كنم.
اردوان كامكار ادامه داد: البته مجوز انتشار این آلبوم را دریافت كردم و تا 10 روز دیگر موسیقی این فیلم وارد بازار موسیقی می‌شود اما به اعتقاد من تا حدودی جذابیت اولیه‌اش را از دست داده است، چون كار لو رفته و فقط قاچاقچی از این كار سود برد و اتفاق مخوفی بود.
او در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره‌ی مدت زمان فیلمبرداری فیلم «سنتوری» یادآور شد: كار از اول زمستان شروع شد و اول بهار نیز به پایان رسید و من هم به غیر از برخی صحنه‌های كوچك، برای فیلمبرداری تمام صحنه‌ها می‌رفتم. البته وقتی مخاطب، فیلم را نگاه می‌كند به ریزه‌كاری‌هایش توجه نمی‌كند ولی واقعیت اینگونه بود كه هیچ یك از بازیگران این فیلم كه موسیقی می‌نواختند، با این كار آشنا نبودند و موسیقی كار باید به دو صورت زنده و ضبط شده در صحنه اجرا می‌شد.
كامكار درباره نوازندگی بهرام رادان در فیلم «سنتوری» نیز گفت: رادان نوازندگی سنتور را بلد نبود، ولی بازیگر بااستعدادی بود و توانست فیگورها را یاد بگیرد، البته آن هم صد در صد نشد و در برخی از صحنه‌ها معلوم است.
این هنرمند درباره وضعیت موسیقی فیلم در ایران گفت: موسیقی فیلم در ایران درسطح فاجعه است؛ البته شاید شرایط این شكل را حاكم كرده است. گاه بر حسب نیاز و جبر زمانی، كم و كاست‌هایی در موسیقی فیلم دیده می‌شود برای مثال در هنگام ساخت موسیقی فیلم، گاه مجبور می‌شویم كه از نرم‌افزارهای كامپیوتری استفاده كنیم، اما اینكه به یك موسیقی نازل، آسمانی بگوییم فاجعه است.
او افزود: دلیل اینكه كمپانی‌های سینمایی بزرگ و هالیوود در كارشان موفق هستند، این است كه به كارهای موسیقی فیلم بسیار اهمیت می‌دهند. من چندی پیش برای یك فیلم در كشور تركیه یك موسیقی پنج دقیقه‌ای ساختم كه به اندازه كل بودجه فیلم «سنتوری»، دستمزد گرفتم و تمام تلاشم را كردم كه بهترین كارم را ارائه دهم.ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران، 
برچسب ها: ‌اردوان كامكار، اجرای موسیقی ساز سنتور فیلم سینمایی «سنتوری»، موسیقی فیلم «سنتوری»، كامكارها، پرویز مشكاتیان، محسن چاووشی، مهرجویی، بهرام رادان، گلشیفته فراهانی، علی سنتوری، سنتوری، فرازمند، اربابی، صفارهرندی، فرامرز فرازمند، داستان بهرام رادان و سنتوری، داستان سنتوری، سنتوری داستان، ســــنتوری، گلشیفته، تصاویر بازیگران ایرانی، بازیگران مرد، golshifteh farahani، آثار گلشیفته فراهانی، بیوگرافی، بیوگرافی گلشیفته فراهانی، عکس و بیوگرافی کامل گلشیفته فراهانی، فیلم شناسی کامل گلشیفته فراهانی، فیلم شناسی گلشیفته فراهانی، زیباترین آهنگ، پرفروش ترین آهنگ چاوشی، فول البوم چاوشی، جدیدترین آهنگ چاوشی، چاوشی 89، چاوشی آهنگ اردیبهشت، ریمیکس نفس بریده، ریمیکس های جدید چاوشی، وب سایت رسمی چاوشی، چاوشی موزیک، پوستر محسن چاوشی، وب سایت محسن چاوشی، وب رسمی محسن چاوشی، چاوشی پوستر، زیباترین چاوشی، آهنگ چاوشی، بیوگرافی محسن چاوشی، محسن، بیوگرافی محسن چاووشی، محسن چاوشی، محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی، چاوشی، دانلود آهنگ محسن چاوشی با نام مجبور، دانلود آهنگ چاوشی، صدای محسن چاوشی، دانلود، فیلم، دانلود قطعه ای از فیلم سنتوری از چاوشی، فیلم سنتوری، آهنگ-زخم زبون-سنتوری-مهرجویی-رادان-فیلم-سینما-محسن-چاوشی-چاووشی-chavoshi-chavoushi، چاووشی، داریوش مهرجویی، سی‌دی كلیپ‌های «سنتوری» با صدای محسن چاووشی توزیع شد، سی‌دی كلیپ‌های «سنتوری» با صدای محسن چاووشی، سی‌دی كلیپ‌های «سنتوری»، سی‌دی كلیپ‌های سنتوری، مسعود رایگان، رویا تیموریان، مائده طهماسبی، نادر سلیمانی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 شهریور 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ