http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - بالای 75 ساله‌های سینمای ایران

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
انتظامی

عزت‌الله انتظامی متولد 1303 تهران، فارغ التحصیل دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فارغ‌التحصیل مدرسه شبانه تئاتر وسینمای آلمان غربی است. فعالیت هنری را از سال 1320 با پیش پرده خوانی و ایفای نقش‌های كوتاه...
 داریوش اسدزاده، مرتضی احمدی، عزت‌الله انتظامی ، محمد ورشوچی، محمدعلی كشاورز، داود رشیدی، علی نصیریان و... از جمله هنرمندان قدیمی سینما هستند كه عمری را پای سینمای ایران گذاشته‌اند.
 سینمای ایران نزدیك به یك قرن سابقه فیلمسازی، شاهد تلاش بسیاری از هنرمندان و متخصصین فنی و هنری در زمینه‌های گوناگون بوده است. هنرمندانی كه مخاطب را به گونه‌ای با خود همراه می‌كنند كه با گریه‌هایشان می‌گریند و از خنده‌هایشان لبخند بر لبان‌شان نقش می‌بندد. آن‌ها شخصیت‌هایی را خلق كرده‌اند كه توانسته‌اند سال‌ها در ذهن تماشاچی باقی بماند.
كیفیت و كمیت سینمای ایران حاصل تلاش‌ها، استعدادها و هنر این هنرمندان است. تعدادی از این هنرمندان بیش از نیم قرن است كه در عرصه هنر در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌كنند و عمر وجوانی خود را در این راه سپری كردند.
در آستانه روز سینما فهرستی از برخی هنرمندانی كه بیش از سه ربع قرن سن دارند و بیش از نیم قرن در این عرصه فعالیت داشته‌اند، از نظر می‌گذرانید.

داریوش اسدزاده

متولد1302 كرمانشاه، فارغ التحصیل دانشكده بازرگانی و دارایی، وی فعالیت هنری خود را از سال 1324در تئاتر تهران آغاز كرد و از طرف مركز هنرهای ملی به جشنواره تئاتر پاریس اعزام شد... و بعد از مراجعت به كارگردانی تئاتر مشغول شد و در سال 1346 بنا به دعوت یكی از استودیوهای فیلمبرداری عازم مینالوتا آمریكا شد و در فیلم "در آمریكا اتفاق افتاد" به عنوان نویسنده و بازیگر فعالیت سینمایی خود را آغاز كرد وی در سال 1365 به وطن بازگشت و درسینما و تلویزیون ایران مشغول شد.
سریال "خانه سبز" از كارهای مشهور اسدزاده به‌ شمار می‌آید.
از جمله فعالیت‌های سینمایی وی می توان به این ترانه عاشقانه نیست (رحمان رضایی)، كفش‌های جیرجیرك دار (شاپور قریب) اشاره كرد.
جعبه موسیقی، روز شیطان، دو نیمه سیب از دیگر كارهای سینمایی اسدزاده هستند.

مرتضی احمدی

متولد1303 در جنوب تهران از خانواده‌ای با اصـالت تفرشی به دنیا آمد. وی بازی در تئاتر را از سال 1322 با پیش پرده خوانی آغاز كرد. از كارهای اخیر او می‌توان به پایان دوم (یعقوب غفاری)، یك حبه قند (رضا میركریمی)، سلام بر عشق (اصغر نعیمی)، آقای هفت‌رنگ (شهرام شاه‌حسینی)، چهل سالگی (علیرضا رئیسیان)، دل‌شكسته (علی روئین تن) اشاره كرد.

عزت‌الله انتظامی

متولد 1303 تهران، فارغ التحصیل دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فارغ التحصیل مدرسه شبانه تئاتر وسینمای آلمان غربی. فعالیت هنری را از سال 1320 با پیش پرده خوانی و ایفای نقش‌های كوتاه در تئاتر آغاز كرد.
كمال الملك، اجاره‌نشین‌ها، شیر سنگی، در مسیر تندباد، كشتی آنجلیكا، گراند سینما، هامون، خانه خلوت، روز فرشته، روز واقعه، روسری آبی، گاوخونی، دیوانه‌ای از قفس پرید و حكم از كارهای خاطره‌انگیز وی هستند.
از كارهای اخیر وی می‌‌توان به حضور آقای بازیگر در فیلم‌های چهل سالگی (علیرضا رئیسیان)، راه آبی ابریشم (محمد بزرگ نیا)، زادبوم (ابوالحسن داودی)، زندگی با چشمان بسته (رسول صدرعاملی)، آتش سبز (محمدرضا اصلانی)، شب (رسول صدرعاملی) اشاره كرد.

محمد ورشوچی

محمدعلی ورشوچی متولد 1304 تهران فعالیت هنری را از تئاتر مدرسه (كلاس چهارم) آغاز كرد. فعالیت حرفه‌ای وی از تئاتر مینا آغاز شد. او با همكاری دوستش نعمت‌الله گرجی یك گروه تئاتر تاسیس نمود و با این گروه به شهرهای مختلف سفر كرد و به اجرای نمایش پرداخت. بعدها به دعوت احمد رحیمی به تئاتر جامعه باربد رفت و بیست سال در آنجا فعالیت نمود. او بعدها به سینما و تلویزیون نیز راه یافت. بازیگر، آقای شانس، من زمین را دوست دارم، خانه خلوت، ای ایران، سال‌های خاكستری، گراند سینما، تحفه‌ها از كارهای سینمایی و شب دهم، پهلوانان نمی‌میرند، دزدان مادربزرگ و هزار دستان از كارهای تلویزیونی وی هستند.

میرمحمد تجدد

متولد سال1308 تهران وی فوق دیپلم فنی است و بازی در سینما را از سال 1344 با فیلم "گل شیطان" به كارگردانی "ترنس یانگ" آغاز كرد از كارهای وی در دهه اخیر می‌‌توان به قتل آنلاین (مسعود آب‌پرور)، جنایت، شیفته (محمدعلی سجادی) اشاره كرد.
جنایت، پرواز از اردوگاه، افسانه مه پلنگ، گروهبان و سرب ازجمله دیگر فیلم‌های این بازیگر به شمار می‌روند.

فخری خوروش

متولد 1309 كرمانشاه، دارای مدرك تحصیلی دیپلم دانشسرا شروع وی بازی در تئاتر را از سال 1335 آغاز كرده و نمایش عمده او می‌توان به امیرارسلان نامدار اشاره كرد وی بازی در سینما را از سال 1334 با فیلم برای تو آغاز كرد از جمله كارهای وی در این اواخر می توان به یك بوس كوچولو (بهمن فرمان آرا)، تارا و تب توت فرنگی (سعید سهیلی) و بگذار زندگی كنم
(شاپور قریب) اشاره كرد.

محمدعلی كشاورز

متولد 1309اصفهان، فارغ التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و دانشكده هنرهای دراماتیك، آغاز فعالیت هنری از سال 1339 با حضور در نمایش ویلن ساز كره مونا، از عمده نمایش‌هایی كه كشاورز در آنها ایفای نقش كرده، می‌توان به آنتیگون، آندورا، ادیپوس شهریار، اشباح و... اشاره كرد. كشاورز از سال 1347 به تلویزیون رفت و كارگردانی هنری قسمت‌هایی از یك سریال را به عهده گرفت. و بازی در سینما را از 1343 آغاز كرد. وی در آثار ارزشمندی چون كمال الملك، مادر، هزار دستان و... به ایفای نقش پرداخته است.
رگبار، مردی كه موش شد، كفش‌های میرزا نوروز، ناصرالدین شاه آكتور سینما، دلشدگان، زیر درختان زیتون از كارهای سینمایی و سلطان و شبان، گرگ‌‌ها و پدرسالار از دیگر كارهای تلویزیونی شاخص او هستند.

توران مهرزاد

متولد سال 1309 تهران وی بازی در تئاتر را از سال 1323 و بازی در سینما را از سال 1347 با "تنگه اژدها" به كارگردانی "سیامك یاسمی" شروع كرد. فعالیت در رادیو را از سال 1336 و دوبله را از سال 1338 آغاز كرد.
«هامون»، «پری» و «لیلا» (داریوش مهرجویی) از آثار شاخص این بازیگر در سینما به شمار می‌آیند.
از آخرین فعالیت‌های وی می‌توان به عینك دودی (ایرج طهماسب)،
قرمز (فریدون جیرانی) و... اشاره كرد.

اصغر بیچاره

اصغر بیچاره متولد1309 تهران، فعالیت در سینما را از سال 1325 به عنوان عكاس آغاز كرد و فعالیت در تئاتر را از سال 1327 كه عكاسی صحنه می‌كرده شروع نمود و فعالیت عكاسی در سینما را از سال 1330 با دستكش سفید آغاز كرد. فیلم‌هایی كه بیچاره در آن‌ها به بازی پرداخته است می‌توان به چهره (سیروس الوند) و جنگجوی پیروز (مجتبی راعی) اشاره كرد.

ولی شیراندامی

متولد 1310 مرو، فارغ التحصیل رشته بازیگری و كارگردانی از دانشكده هنرهای دراماتیك از دانشگاه تهران و مدرك درجه یك كارگردانی از وزارت ارشاد اسلامی كه معادل دكترا است. بازی در تئاتر را از سال 1338 شروع كرد وی در بیش از سی نمایشنامه بازی و كارگردانی فعالیت داشته است.
بازی در سینما را از سال 1352 با فیلم غریبه و مه آغاز كرد از آخرین كارهای وی می‌توان به جایی برای زندگی (محمد بزرگ‌نیا) و خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا) اشاره كرد.

شاپور قریب

متولد سال 1311 تهران، نویسنده مطبوعات وداستان نویس. بازی در تئاتر را از سال 1326 در تئاتر جامعه باربد آغاز كرد. فعالیت در سینما را با دستیاری در فیلم‌های چرخ بازیگر و سه دیوانه تجربه نمود. فعالیت مستقل وی از سال 1347 آغاز شد و فیلم "هفت‌تیر‌های چوبی""بگذار زندگی كنم" در سال‌های پس از انقلاب، اخیراً و در راه بازگشت به سینما كارگردانی یك اپیزود از فیلم سینمایی "ملاقات" را برعهده داشته است.
به عنوان یكی از فیلم‌های مطرح سینمای كودك مطرح شد. سازنده فیلم پرمخاطب

داوود رشیدی

متولد 1312 تهران، او تحصیلات متوسطه را (به‌دلیل فعالیت‌های دیپلماتیك پدرش) در تركیه و پاریس به پایان رساند و تحصیلات دانشگاهی را در ژنو ادامه داد. وی فارغ التحصیل كنسرواترا ژنو در رشته كارگردانی و بازیگری تئاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو است. وی از پایه‌گذاران گروه تئاتر امروز بود كه هنرپیشگانی مانند: پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستكار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند به عضویت در این گروه درآمدند. رشیدی از سال 1350 با فیلم سینمایی "فرار از تله" وارد عرصه بازیگری سینما شد و علاوه بر بازیگری و كارگردانی در سینما، تلویزیون و تئاتر به تهیه كنندگی سینما نیز روی آورد. "هزار دستان"، "آوای فاخته"، "گل‌های داوودی"، "تاتوره"، "شیلات"، "بی‌بی‌چلچله"، "كمال‌الملك" از آثار برجسته او هستند.

مازیار پرتو

متولد 1312تهران، دیپلمه هنرستان صنعتی وی فعالیت در سینما را از سال 1330 با فیلمبرداری فیلم‌‌های خبری و كوتاه در وزارت فرهنگ و هنر آغاز كرد. از جمله كارهای وی در سال‌های پس از انقلاب می‌توان به سفر جادویی (ابوالحسن داودی)، اوینار (شهرام اسدی)، امام علی (ع) (مجموعه داود میرباقری) روز واقعه (شهرام اسدی)، آدم برفی (داود میرباقری) اشاره كرد.

علی نصیریان

متولد 1313تهران وی از هنرستان هنرپیشگی تهران فارغ‌التحصیل شد و فعالیت هنری‌اش را درسال 1331 با بازی در تآتر جامعه باربد آغاز كرد. در سال 1335 جایزه نخستین مسابقه نمایش‌نامه‌نویسی را برای نمایش بلبل سرگشته دریافت كرد. فیلم گاو نخستین فعالبت سینمایی او بوده است. وی در 1380 به عنوان یكی از چهره‌های ماندگار ایرانی در رشته بازیگری تآتر و سینما شناخته شد.
پستچی سه بار در نمی‌زند، دیوانه‌ای از قفس پرید، بوی پیراهن یوسف، دزد و نویسنده،‌ شیر سنگی، ناخداخورشید،‌ جاده‌های سرد، كفش‌های میرزا نوروز، كمال‌الملك، ستارخان،‌ گاو و سریال‌های سربداران،‌ هزاردستان و میوه‌ممنوعه ازجمله آثار شاخص او هستند.

جمشید مشایخی

متولد 1313تهران در سال 1336 به استخدام اداره تازه تأسیس هنرهای دراماتیك درآمد و به عنوان بازیگر كار خود را در برنامه نمایشی كانال سوم غیر دولتی آغاز كرد. نخستین نمایشی كه اجرا كرد وظیفه پزشك نام داشت. داریوش مهرجویی به واسطه عزت الله انتظامی او را برای بازی در فیلم گاو (1348) دعوت كرد و مشایخی بازی در نقش كوتاهی از فیلم را پذیرفت. مشایخی آثار متفاوت و برجسته‌ای را در كارنامه دارد. اودر آثاری به یادماندنی چون كمال الملك و هزار دستان به ایفای نقش‌هایی متفاوت پرداخته است. فیلم‌هایی چون سرب، بانوی من، خانه‌ای روی آب، كاغذ بی‌خط، روز واقعه، طلسم، آوار، پدربزرگ، گلهای داوودی از كارهای برجسته سینمایی وی هستند.

فهیمه راستگار
متولد 1313 تهران، فارغ التحصیل زبان فرانسه از دانشگاه تهران، وی شروع فعالیت در تئاتر را از سال 1330 آغاز كرد. فعالیت در دوبله را از سال 1335 و بازی در سینما را از سال 1352 با فیلم مغول‌ها (پرویز كیمیاوی) آغاز كرد. از كارهای اخیر وی می‌توان به پابرهنه در بهشت (بهرام توكلی) و گیس بریده (جمیشد حیدری) اشاره كرد.

ایرج قادری
متولد 1314 تهران، دارای تحصیلات ناتمام در رشته داروسازی است. وی فعالیت سینمایی را سال 1334 با بازی در فیلم "چهار راه حوادث" به كارگردانی ساموئل خاچیكیان آغاز كرد. "تاراج" و "می‌خواهم زنده‌بمانم" دو نقطه عطف در بین فیلم‌های پرمخاطب او در سال‌های پس از انقلاب هستند. از كارهای اخیر وی می‌توان به پاتو زمین نذار، محاكمه و آكواریوم
اشاره كرد. او در سال‌های اخیر بار دیگر در فیلم‌های خود به عنوان بازیگر ایفای نقش می‌كند.

محمد متوسلانی

متولد1314 تهران، فارغ التحصیل زبان و ادبیات انگلیس دانشگاه تهران و دوره كارگردانی سینما در دانشگاه كالیفرنیای امریكا. او در سال‌های پیش از انقلاب بیشتر به عنوان بازیگر كمدی و فیلمساز مطرح بود اما در سال‌های پس از انقلاب با كارگردانی چند فیلم مطرح مثل "كفش‌های میرزانوروز" و "جستجوگر" جایگاه خود را به عنوان یك كارگردان تثبیت كرد و البته در فیلم‌های مختلفی (مثل دل و دشنه) نقش‌های ویژه‌ای را ایفا می‌كرد. "هرچی تو بخوای" آخرین ساخته وی در مقام كارگردان است و "زم‌هریر" آخرین فعالیت بازیگری وی به شمار می‌آید.

مهری ودادیان
مهری ودادیان در سال 1314 در تهران متولد شد. وی حضور در تلویزیون را از حدود سال‌های1337 با اجرای زنده نمایش‌ها شروع كرد.
راننده تاكسی، عاشق، معادله، دلشدگان، افسانه آه، سایه‌های غم، شكار، بگذار زندگی كنم، پدربزرگ، گلهای داوودی از كارهای سینمایی وی هستند. 


ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران، 
برچسب ها: داریوش اسدزاده، مرتضی احمدی، عزت‌الله انتظامی، محمد ورشوچی، محمدعلی كشاورز، داود رشیدی، علی نصیریان، روز سینما، در آمریكا اتفاق افتاد، سریال خانه سبز، این ترانه عاشقانه نیست، كفش‌های جیرجیرك دار، شاپور قریب، جعبه موسیقی، روز شیطان، دو نیمه سیب، یك حبه قند، سلام بر عشق، آقای هفت‌رنگ، چهل سالگی، دل‌شكسته، پایان دوم، كمال الملك، اجاره‌نشین‌ها، شیر سنگی، در مسیر تندباد، كشتی آنجلیكا، گراند سینما، هامون، خانه خلوت، روز فرشته، روز واقعه، روسری آبی، گاوخونی، دیوانه‌ای از قفس پرید، دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشكده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران، آقای بازیگر، راه آبی ابریشم، زادبوم، شب، رسول صدرعاملی، زندگی با چشمان بسته، آتش سبز، نعمت‌الله گرجی، آقای شانس، من زمین را دوست دارم، ای ایران، سال‌های خاكستری، تحفه‌ها، شب دهم، پهلوانان نمی‌میرند، دزدان مادربزرگ، هزار دستان، میرمحمد تجدد، گل شیطان، قتل آنلاین، جنایت، شیفته، پرواز از اردوگاه، افسانه مه پلنگ، گروهبان، سرب، فخری خوروش، امیرارسلان نامدار، یك بوس كوچولو، بهمن فرمان آرا، تارا و تب توت فرنگی، بگذار زندگی كنم، آنتیگون، آندورا، ادیپوس شهریار، اشباح، مادر، رگبار، مردی كه موش شد، كفش‌های میرزا نوروز، ناصرالدین شاه آكتور سینما، دلشدگان، زیر درختان زیتون، سلطان و شبان، گرگ‌‌ها، پدرسالار، توران مهرزاد، تنگه اژدها، پری، لیلا، داریوش مهرجویی، قرمز، فریدون جیرانی، عینك دودی، ایرج طهماسب، اصغر بیچاره، چهره، سیروس الوند، جنگجوی پیروز، مجتبی راعی، ولی شیراندامی، غریبه و مه، جایی برای زندگی، محمد بزرگ‌نیا، خانه‌ای روی آب، چرخ بازیگر، سه دیوانه، فت‌تیر‌های چوبی، داوود رشیدی، پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستكار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند، فرار از تله، "هزار دستان"، "آوای فاخته"، "گل‌های داوودی"، "تاتوره"، "شیلات"، "بی‌بی‌چلچله"، "كمال‌الملك"، مازیار پرتو، سفر جادویی (ابوالحسن داودی)، اوینار (شهرام اسدی)، آدم برفی (داود میرباقری)، فیلم گاو، پستچی سه بار در نمی‌زند، بوی پیراهن یوسف، دزد و نویسنده، ‌ شیر سنگی، ناخداخورشید، ‌ جاده‌های سرد، كمال‌الملك، ستارخان، ‌ گاو و سریال‌های سربداران، ‌ هزاردستان، میوه‌ممنوعه، بانوی من، كاغذ بی‌خط، طلسم، آوار، پدربزرگ، گلهای داوودی، فهیمه راستگار، مغول‌ها، پرویز كیمیاوی، پابرهنه در بهشت، بهرام توكلی، گیس بریده، جمیشد حیدری، ایرج قادری، چهار راه حوادث، "تاراج"، "می‌خواهم زنده‌بمانم"، پاتو زمین نذار، محاكمه، آكواریوم، محمد متوسلانی، دل و دشنه، هرچی تو بخوای، زم‌هریر، مهری ودادیان، راننده تاكسی، عاشق، معادله، افسانه آه، سایه‌های غم، شكار،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 شهریور 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ