http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - گفتگو با شون كانری به بهانه ورود به دهه هشتم زندگی‌اش

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
گفتگو با شون كانری به بهانه ورود به دهه هشتم زندگی‌اش

چیزی كه در این رابطه برایم اهمیت دارد این است كه دوست دارم پیرمردی باشم با یك صورت خوب مثل آلفرد هیچكاك یا پابلو پیكاسو. راستش را بخواهید، تا مدت‌ها اصلا به سن و سال خودم فكر نمی‌كردم تا این‌كه...

شون كانری متولد سال 1930 اسكاتلند، هفته قبل 80 سالگی‌اش را جشن گرفت و همزمان با ‌آن اعلام بازنشستگی كرد. اعلام این خبر باعث تعجب كسی نشد، ‌زیرا این بازیگر در دهه اخیر بسیار كم‌كار شده بود و بجز 2 فیلم «پیدا كردن فورستر» و «لیگ جنتلمن‌های استثنایی» در فیلم دیگری بازی نكرده بود. این فیلم آخری مربوط به سال 2003 و آخرین حضور او روی پرده سینماست. در عین حال، این بازیگر این روزها بیمار است و گفته می‌شود حال و روز خوبی ندارد. كانری بیشترین شهرت خود را برای بازی در بیش از 10 فیلم جیمزباندی در فاصله سال‌های 1962 تا 1983 به دست آورد و در سال 1987 جایزه اسكار بهترین بازیگر مرد نقش مكمل را برای «تسخیرناپذیران» گرفت. وی با بازی در فیلم‌‌هایی مثل «تپه»، «مارنی»، «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»،‌ »مردی كه می‌خواست سلطان باشد» و «نام گل‌سرخ» نشان داد كه بازیگری تواناست و نباید تنها او را یك بازیگر موفق سینمای اكشن دانست. تنها فرزند شون كانری هم مثل پدرش بازیگر شد،‌ ولی نتوانست موفقیت او را تكرار كند. این بازیگر در گفتگوی زیر ـ كه از چند متن مختلف ترجمه شده ـ درباره بازنشستگی، جیمزباند، فیلم‌هایی كه بازی نكرده و احساسش نسبت به گذشته صحبت می‌كند. صحبت‌های كانری حكایت از آن می‌كند كه آدمی زنده‌دل است و با خودش و دنیای اطراف خود صادق است و تلاش نمی‌كند دروغ بگوید، هر چند كه كاراكتر جیمزباندی او روی پرده سینما انواع و اقسام دروغ‌ها را به تماشاچی خود می‌گفت.

چرا در آستانه 80 سالگی اعلام بازنشستگی كردید؟

چون فكر می‌كنم زمان خوبی برای انجام این كار است!‌ البته از مدتی قبل در فكر این كار بودم، ولی برای اعلام آن دست دست می‌كردم. اگر دقت كنید طی سال‌های اخیر خیلی كم‌كاری شدم و فعالیت‌های هنری‌ام بشدت محدود شده بود. در 15 ـ 10 سال اخیر هر روز كه می‌گذشت بیشتر به این مساله فكر می‌كنم كه باید بازنشستگی‌ام را اعلام كنم. بازیگری را خیلی دوست دارم و هیچ چیز به اندازه این كار برایم ارزش ندارد. ولی احساس كردم وقت آن رسیده كه این كار را بكنم. سینما و بازیگری عزیزترین چیزی است كه دوست دارم. حالا می‌خواهم با خاطرات دوران بازیگری‌ام زندگی كنم. خاطرات بسیار زیادی از سال‌های فعالیت بازیگری‌ام دارم. می‌شود تا سالیان سال با این خاطرات زندگی كرد.

احتمال دارد كه دوباره پشیمان شوید و به فعالیت بازیگری بپردازید؟

فكر نمی‌كنم چنین اتفاقی بیفتد. من تصمیم خودم را گرفته‌ام و از آن برنمی‌گردم. سن و سال من هم طوری نیست كه بخواهم قولی را كه به خودم داده‌ام پس بگیرم.

صادقانه می‌پرسم، آیا بازنشستگی‌تان بیشتر به این دلیل نیست كه دیگر پیشنهادهای خوب بازیگری به شما نمی‌شود؟ برای بازیگری مثل شما و در سن و سال شما، تعداد زیادی نقش وجود ندارد؟

البته بخشی از صحبتی كه می‌كنید درست است. یك بازیگر وقتی به پایان دوران جوانی خود می‌رسد، بندرت می‌تواند در هالیوود نقش خوبی را به دست بیاورد. ولی شاید من یكی از آن بازیگران خوش‌شانس بوده‌ام كه در هر سن و سالی توانسته‌ام در جلوی دوربین نقش‌های خوبی را به عهده بگیرم. شاید بخشی از این مساله هم به این واقعیت برمی‌گردد كه آدم سرسخت و پوست‌كلفتی بوده‌ام و به راحتی عقب‌نشینی نكرده‌ام. با وجود سن بالا، من در سال‌های اخیر پیشنهادات كاری متعدد و متنوعی داشتم. ولی وقتی فیلمنامه‌ها را می‌خواندم، می‌دیدم كه حرف تازه‌ای برای گفتن ندارند و قبل از این در فیلم‌های دیگری، مشابه آنها را بازی كرده‌ام. به همین دلیل، به این پیشنهادات جواب رد دادم. برای من، بازی در فیلم و نقشی مهم است كه چیز تازه‌ای به خود من و تماشاگران آن فیلم بدهد.

یعنی اگر حالا فیلم و نقشی به شما پیشنهاد شود كه چیز تازه‌ای به شما و تماشاگران فیلم بدهد، بازی در آن را قبول می‌كنید؟

مرا وسوسه نكنید كه قولم را بشكنم! اما از شوخی گذشته، خیر. من تصمیم خودم را گرفته‌ام. همان طور كه گفتم وقت آن رسیده بود كه دیگر كنار بكشم.

در طول 60 سال گذشته در تعداد بی‌شماری فیلم سینمایی بازی كردید. هنگام بازی در كدامیك از آنها بیشتر از همه لذت بردید؟
پاسخ به این پرسش كمی سخت است، اما وقتی كمی فكر می‌كنم باید از «ایندیانا جونز و جنگ صلیبی» اسم ببرم. در این فیلم با استیون اسپیلبرگ و جورج لوكاس كار كردم. این فیلم یك ماجراجویی كامل بود و هریسون فورد هم یك بازیگر فوق‌العاده بود. هنگام بازی در این فیلم، خیلی لذت بردم و اوقات خوب و خوشی داشتم.

خب، بدترین فیلم كارنامه كاری‌تان را كدام فیلم می‌دانید؟

برعكس سوال بالا، پاسخ دادن به این پرسش اصلا سخت نیست! بدترین فیلمی كه بازی كردم «شهاب آسمانی» است كه كاری علمی ـ تخیلی و دلهره‌آور بود. اگر اشتباه نكنم این فیلم متعلق به اوایل دهه 70 میلادی است و در آن با ناتالی وود همبازی بودم. قصه فیلم درباره فاجعه‌ا%D
Smile
clean word remove format superscript Subscript Cut Copy Paste Horizontal Rule Ordered List Unordered List Outdent Indent
Undo Redo Bold Italic Underline strikethrough Align Right Center چینش چپ Justify Full Justify Full Justify Full
Text Color
Background Color
Add Image Insert Link Remove Link
Insert Table


ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ شنبه 13 شهریور 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ