http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - سکانسی که بنیاد شهید گفت باید از فیلم «فرزند خاک» حذف شود

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
سکانسی که بنیاد شهید گفت باید از فیلم «فرزند خاک» حذف شود

واقعا طوری رفتار شده است که مفاهیم مقدس را نمی‌توان به تصویر کشید، مثلا واژه «ایثار» را منهدم کرده‌اند و دیگر نمی‌شود درباره‌اش حرف زد، طوری شده که اگر بخواهیم در مورد آن حرف بزنیم و درباره‌اش فیلم بسازیم...
به گزارش خبر آن لاین،  برنامه تلویزیونی «یک فیلم، یک تجریه» که به روند تولید یک اثر سینمایی می‌پردازد دوشنبه شب در حالی از شبکه چهارم سیما پخش شد که به بررسی پرونده فیلم «فرزند خاک» پرداخت.
 در این برنامه که اکثر عوامل فیلم درباره روند ساخت و تولید این فیلم سینمایی سخن گفتند، احمد میرعلایی، تهیه کننده این فیلم در بخشی از سخنان خود گفت: سکانسی در این فیلم وجود دارد که هزینه زیادی هم برای تولید روی دست ما گذاشت، بنیاد شهید اعلام کرد این سکانس باید حذف شود چراکه توهین به ارزش‌ها ست.
وی افزود: من زیر بار نرفتم و به آقای آهنگر گفتم این سکانس باید باشد حتی اگر بنیاد شهید به خاطر آن از مشارکت در فیلم کنار بکشد.
بنابراین گزارش، در خلال صحبت‌های میرعلایی به هیچوجه به سکانس مورد نظر اشاره نشد در حالی که مشخص بود او در گفتگوی خود با برنامه «یک فیلم، یک تجربه» شرح این سکانس را داده است.
شایان ذکر است یکی از سکانس‌های قابل تامل در فیلم «فرزند خاک» نمایش معامله استخوان‌های به جامانده از شهدای ایرانی جنگ تحمیلی است که برخی کردهای بومی آن را از میان تپه‌ها و کوه‌ها و مسیرهای صعب‌العبور جمع‌آوری می‌کردند و با تحویل دادن به کمپ‌های شناسایی و تفحص، پول دریافت می‌کردند.
بنابر گزارش خبرآنلاین، علی باشه‌آهنگر، کارگردان این فیلم هم در سخنانی گفت: من برای تحقیق این فیلم همراه با چند تن از بچه‌های قدیمی جنگ صحبت کردم که خیلی‌ها همراهی نکردند، اما در نهایت سه نفر از دوستان با من همراه شدند و خودشان هم طرح‌هایی دادند.
وی با اشاره به نام این سه‌نفر «مجید پازوکی، علیرضا شهبازی و علی محمودوند» گفت: این دوستان که حقیقتا خیلی برای ما کمک بودند و همراهی کردند، بعدها در جریان امر «تفحص شهید» شدند.
وی اشاره کرد که تولید این فیلم از مراحل پیش‌تولید تا فیلمبرداری حدود سه سال طول کشیده است و درباره ساخت آثار مربوط به حوزه دفاع مقدس گفت: واقعا طوری رفتار شده است که مفاهیم مقدس را نمی‌توان به تصویر کشید، مثلا واژه «ایثار» را منهدم کرده‌اند و دیگر نمی‌شود درباره‌اش حرف زد، طوری شده که اگر بخواهیم در مورد آن حرف بزنیم و درباره‌اش فیلم بسازیم، مخاطب پس می‌زند و حالش به هم می‌خورد.
آریا عظیمی‌نژاد، آهنگ‌ساز این فیلم نیز در سخنانی اعلام کرد: تا به حال نشنیده بودم و ندیده بودم که عده ای برای گذران زندگی با یافتن استخوان اجساد شهدا و تحویل دادن آن به بچه‌های تفحص زندگی‌شان را می‌گذرانند...این فیلم برای من یک تجربه بسیار نو و تکان‌دهنده بود.
 

ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران، 
برچسب ها: فرزند خاک، یک فیلم- یک تجریه، شبکه چهارم سیما، آریا عظیمی‌نژاد، بنیاد شهید، علی باشه‌آهنگر، مجید پازوکی، علیرضا شهبازی، علی محمودوند، تفحص، مهتاب نصیرپور، عکسهای مهتاب نصیرپور، تصاویر مهتاب نصیرپور، همسر مهتاب نصیرپور، عکسهای فیلم فرزند خاک،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 شهریور 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ