http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - دلایل رویکرد بازیگران تئاتر به سینما و تلویزیون

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو

دلایل رویکرد بازیگران تئاتر به سینما و تلویزیون

زیرا تئاتر هیچ زمان نتوانسته است تامین کننده نیازهای روزافزون مالی بازیگران، در شرایط نامطلوب اقتصادی فعلی باشد. طبیعی است که هنرمند برای امرار معاش و تامین هزینه‌های زندگی خود، به سمت....
 
شهرت، دستمزد بالا و فرصت کار
تئاتری‌ها با پایین ترین قیمت، خود را به سینما و تلویزیون تحمیل می‌کنند
«حمیدرضا آذرنگ» نمایش نامه نویس و کارگردان نمایش «خداحافظی نکردی با نجمه؛ سورچی» می‌گوید: حق مسلم بازیگران است که به سمت رسانه ملی و سینما گرایش پیدا کنند؛ منتهی این شیوه، شیوه درستی نیست. بازیگرانی که در سینما فعالیت می‌کنند، موظف هستند بزرگان و بچه‌های تئاتری را که به واقع الفبای بازیگری را تحصیل کرده اند روی سر خود بگذارند و با مبالغ بالا به کار دعوت کنند. منتهی اکنون بچه‌های تئاتر با پایین‌ترین قیمت خود را به سینما یا تلویزیون تحمیل می‌کنند و این شیوه نامطلوب و فاجعه است.

بازیگران تئاتر به دلیل مسائل مالی به سینما و تلویزیون کشیده می‌شوند

«امیر آتشانی» کارگردان نمایش «خورشید جاودان» می‌گوید: بازیگر تئاتر به دلیل مسائل مالی و امرار معاش، به سمت سینما و تلویزیون گرایش پیدا می‌کند. او تمام تلاش خود را می‌کند که در حیطه تئاتر هنر و توانایی خود را به نمایش بگذارد، تا به قاب تصویر راه پیدا کند.وی می‌افزاید: قانونی در هنر تئاتر وجود دارد که اگر بازیگران در قاب تلویزیون چهره شوند، در صحنه تئاتر راحت‌تر می‌توانند کار کنند و پیشنهاد کاری آن‌ها بیشتر می‌شود. این اتفاق برای هنرمندان و متولیان تئاتر بد است. به طور مثال «امیر آتشانی» باید چند کار تصویری انجام دهد، تا بعد از آن در صحنه تئاتر ارج، قرب و پیشنهاد کاری بیشتری داشته باشد؟

کار تصویری متفاوت تر از بازیگری در تئاتر است

«سیامک صفری» بازیگر نمایش «منهای دو» به کارگردانی «داوود رشیدی» هم معتقد است: یکی از دلایل گرایش بازیگران تئاتر به بازی در فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی تنوع بازی، کسب درآمد و رسیدن به شهرت است. کار تصویری متفاوت تر از بازیگری در تئاتر است. وی گرایش بازیگران تئاتر را به سمت تلویزیون مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بازیگر در عرصه تلویزیون و سینما عنصر مهمی ‌است و به طور طبیعی، بازیگران تئاتر به حضور در سینما و تلویزیون گرایش پیدا می‌کنند و وجود آن‌ها، در هر دو رسانه تاثیر مطلوب می‌گذارد.

سینما و تلویزیون برای بازیگر تئاتر شهرت می‌آورد

«حسین کیانی» نمایش نامه نویس و کارگردان نمایش «بیداری خانه نسوان» عقیده دارد: طبیعی است هر بازیگری علاقه دارد که عرصه‌های دیگر نمایشی را تجربه کند. البته مهم ترین دلیل گرایش بازیگران تئاتر به سینما و تلویزیون، دیده شدن و شهرتی است که برای بازیگر به ارمغان می‌آورد. بازیگر تئاتر علاقه دارد بیشتر دیده و شناخته شود. وی می‌افزاید: مسائل مالی دلیل دیگر گرایش بازیگران تئاتر، به سوی سایر حوزه‌های تصویری است، زیرا تئاتر هیچ زمان نتوانسته است تامین کننده نیازهای روزافزون مالی بازیگران، در شرایط نامطلوب اقتصادی فعلی باشد. طبیعی است که هنرمند برای امرار معاش و تامین هزینه‌های زندگی خود، به سمت سینما و تلویزیون می‌رود و ده‌ها برابر دستمزد تئاتر را دریافت می‌کند. کیانی ادامه می‌دهد: اگر تعامل سینما، تلویزیون و تئاتر به شکل درستی صورت گیرد (نه به این شیوه که بازیگر برای گریز از وضعیت مالی به سمت سینما برود)، طبیعی است که نتیجه مطلوبی خواهد داد و تئاتر به طور کامل می‌تواند تامین کننده نیازهای مالی بازیگر باشد.

بازیگران جوان تئاتر به سمت سینما و تلویزیون می‌آیند

«کوروش نریمانی» کارگردان نمایش «جن گیر» می‌گوید: من چنین گرایشی را، در میان بازیگران حرفه‌ای تئاتر نمی‌بینم. تعداد کمی ‌از آ ن‌ها به سمت سینما و تلویزیون گرایش پیدا کرده اند. در عمل به تازگی بازیگران سینما و تلویزیون، به سمت تئاتر آمده اند. وی با بیان این که بیشتر بازیگران جوان تئاتر به سمت سینما و تلویزیون روی می‌آورند می‌افزاید: منافاتی در این ۳ حوزه نمی‌بینم. بازیگران سینما، تلویزیون و تئاتر از یک سنخ هستند و فقط نوع بازی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. کارگردان نمایش «هتل پلازا» اظهار می‌کند: غم نان و کسب درآمد، مهم ترین دلیل گرایش بازیگران تئاتر به سمت رسانه ملی یا سینما است. بازیگرانی که کم تر در حوزه تئاتر فعالیت دارند، به اجبار به سمت رسانه دیگری سوق داده می‌شوند کما این که شاید کارگردان‌ها و نویسنده‌های حوزه تئاتر هم برایشان این اتفاق می‌افتد. یک نمایش نامه نویس، فیلم نامه می‌نویسد و یک کارگردان تئاتر هم فیلمی ‌را کارگردانی می‌کند. بنابراین مشکلات اقتصادی باعث می‌شود که هنرمندان در چند حوزه کار کنند.

امکان کار برای همه بازیگران تئاتر فراهم نیست

«حسین مسافرآستانه» کارگردان نمایش «غزل کفر» هم می‌گوید: چند عامل باعث می‌شود تا بازیگران تئاتر به سمت تلویزیون و سینما گرایش پیدا کنند. در عرصه تئاتر امکان کار برای همه بازیگران فراهم نیست. از سوی دیگر تلویزیون با تولیدات انبوه، تقاضای بسیار زیادی دارد. این تولید انبوه و نیاز به بازیگر باعث می‌شود که قشر عظیمی‌از هنرمندان تئاتر، به این سمت گرایش پیدا کنند. وی اظهار می‌کند: بازیگران تئاتر با محدودیت دستمزد مواجه هستند اما در تلویزیون، دستمزد بسیار بالایی دریافت می‌کنند. کارگردان نمایش «راکب» می‌افزاید: در تلویزیون دستمزد خوب به بازیگران پرداخت می‌شود و بازار کار خوبی دارند. اما بازیگران تئاتر، از لحاظ مالی و کاری با محدودیت مواجه هستند.
بازیگران تئاتر کشور مدتی است که به بازی در پروژه‌های مختلف سینما و تلویزیون، گرایش پیدا کرده‌اند. اگرچه این رویکرد تازه ای نیست و عده ای از بازیگران تئاتر سالیان سال است که به دلایل مختلفی، به سینما و تلویزیون روی می‌آورند اما این روزها این روند افزایش یافته است. برخی معتقدند برای دولت، تئاتر اهمیت تلویزیون را ندارد. عده ای هم می‌گویند مهم ترین دلیل گرایش بازیگران تئاتر دیده شدن و شهرتی است که سینما و تلویزیون برای بازیگر به ارمغان می‌آورد. خراسان در این گزارش، دلایل گرایش بازیگران تئاتر را به سینما و تلویزیون مورد بررسی قرار داده است.

بازیگران تئاتر تامین مالی نمی‌شوند

«هما روستا» بازیگر نمایش «آنتیگونه در نیویورک» به خراسان می‌گوید: به طور حتم دلیل گرایش بازیگران تئاتر به سینما و تلویزیون، مبلغ بالای دستمزدی است که در این دو رسانه دریافت می‌کنند. بازیگران در این دو عرصه راحت تر از تئاتر کار می‌کنند. بازی در تئاتر بسیار سخت تر از کار تصویر و مبلغ دستمزد بازیگران تئاتر، بسیار کم است.وی می‌افزاید: بازیگر تئاتر باید دوندگی کند تا نمایش تصویب شود و ببیند آیا اجازه اجرای عمومی ‌به آن داده می‌شود یا خیر؟ اما در تلویزیون طبق قراردادی که با تهیه کننده می‌بندد، بازی خود را می‌کند. کاری به این ندارد که فیلم روی آنتن برود یا خیر و دستمزدش را می‌گیرد. بازیگر نمایش «سانتا کروز» خاطرنشان می‌کند: اگر دولت علاقه دارد تئاتر کشور حفظ شود، باید فکری به حال دستمزد بازیگران کند. تلویزیون رسانه ای مردمی ‌است و دولت علاقه دارد مردم را سرگرم کند ولی تئاتر مختص به طرفداران خاص است. افراد تحصیل کرده به تماشای تئاتر می‌روند. برای دولت تئاتر اهمیت سینما و تلویزیون را ندارد.
 


ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران،  تلوزیون،  تئاتر، 
برچسب ها: دلایل رویکرد بازیگران تئاتر به سینما و تلویزیون، امیر آتشانی، داوود رشیدی، منهای دو، سینما و تلویزیون، بیداری خانه نسوان، کارگردان تئاتر، تئاتر، تئاتر شهر، حسین مسافرآستانه، آنتیگونه در نیویورک، هما روستا، سانتا کروز، دستمزد بازیگران، حقوق بازیگران،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 شهریور 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ