http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - عکس : وقتی آنجلینا جولی ناجی ایران و اسلام می‌شود!

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو

فیلم سالت

 

سالت بالاخره در کش و قوسی موفق می شود که از این حمله اتمی به تهران و مکه جلوگیری کند.
 هالیوود با ساخت فیلمی‌هدفمند به نام "SALT" به کارگردانی"فیلیپ نویس" یکبار دیگر در خدمت دستگاه سیاسی و اطلاعاتی ایالات متحده قرار گرفت...

در این فیلم جدید بازار پرجنجال و امپریالیستی هالیوود که در ژانر اکشن سیاسی قرار می‌گیرد "آنجلینا جولی" بازیگر آمریکایی نقش اصلی را ایفا کرده و به ناجی جهان اسلام تبدیل می‌شود. حوادث این فیلم به سرعت شکل می‌گیرد و پر از صحنه‌های متعدد تعقیب و گریز است.

سناریوی فیلم که بر اساس اهداف اطلاعاتی ساخته شده از آنجا جالب می‌شود که یک جاسوس روسی در ماموریتی از جانب کرملین مامور حمله هسته‌ای به تهران و مکه با استفاده از کلاهکهای اتمی‌آمریکا از خاک این کشور می‌شود تا با این اقدام علاوه بر کشتن میلیونها مسلمان خشم جهان اسلام را از آمریکا برانگیزند.

به گزارش فرارو اینجاست که قهرمان آمریکایی فیلم با بازی آنجلینا جولی وارد می‌شود و از وقوع جنگ جهانی سوم جلوگیری می‌کند.

فیلیپ نویس کارگردان استرالیایی تبار فیلم "سالت" به ساخت فیلم‌های جاسوسی در هالیوود مشهور است.


در همین رابطه مشرق هم نوشت:'اولین سالت' یک مامور سازمان سیا است که در یک ماجرای جاسوسی و تروریستی درگیر می شود که طی آن بخش هایی از گذشته و زندگی خانوادگی اش فاش می شود، او می کوشد تا جلوی کسانی را که می خواهند با حمله به تهران و مکه مسلمانان را علیه آمریکا بشورانند، بگیرد.

یک فیلم در چند نما

نمای داخلی از زندانی در کره شمالی، ماموران کره ای زنی را برای شکنجه می آورند، زن لباس رنگ روشنی بر تن دارد که خون در جای جای آن شتک زده است. در کنار مکالمه های ماموران به زبان کره ای صدای زن شنیده می شود که در حالی که ناله می کند به زبان انگلیسی بی وقفه می گوید من جاسوس نیستم. فیلم سینمایی سالت اینگونه اغاز می شود.

این فیلم که به کارگردانی فیلیپ نویس فیلمساز استرالیایی تبار در سال 2010 آماده اکران شده و در تابستان امسال به روی پرده رفته است داستان زنی است که در سازمان سیا به عنوان جاسوس مشغول به کار است.او در ماموریتی که در کره دارد با یک حشره شناس آشنا می شود و به او دل می بندد. زمانی که این خانم جاسوس که اسمش "اولین سالت" است دستگیر می شود، مایک، یعنی همان حشره شناس به آب و آتش می زند تا او را نجات دهد و سرانجام موفق می شود تا از طریق عریضه نوشتن به کنگره دولت آمریکا را مجبور کند تا سالت را با کره مبادله کند. این ها همه مربوط به دو سال پیش از شروع داستان می شود.

سالت که حالا با مایک ازدواج کرده در سالگرد ازدواجش با مایک با یک جاسوس روس رو برو می شود که به سازمان سیا آمده تا پرده از یک توطئه تروریستی که قرار است توسط یک جاسوس روسی عملی شود، بردارد.

"واسیلی ارلف" داستانی را تعریف می کند که مربوط به پروژه ای سری در دوران جنگ سرد بوده است که بر طبق آن کودکانی از پدر و مادرشان دزدیده می شدند و تحت اموزش های سخت جاسوسی قرار می گرفتند و زبان انگلیسی را به عنوان زبان مادری می آموختند. سپس آنها توسط سرویس جاسوسی روسیه شوروی به داخل آمریکا انتقال داده می شدند و در خانواده های آمریکایی بزرگ می شدند تا در زمان مقتضی عملیات مورد نظر را علیه اهداف آمریکا اجرا کنند. ارلف می گوید در حال حاضر یکی از این جاسوس ها که در زمان کودکی به آمریکا انتقال یافته و نام اصلی و روسی او "چنکوف" است ماموریت دارد تا رئیس جمهور روسیه را ترور کند.

رئیس جمهور روسیه قرار است تا برای شرکت در مراسم تشییع جنازه معاون رئیس جمهور آمریکا به نیویورک بیاید.ماموران سازمان سیا در ابتدا ادعاهای ارلف را جدی نمی گیرند، اما همین که بازجو که کسی نیست جز خود اولین سالت می خواهد اتاق بازجویی را ترک کند، ارلف مدعی می شود که چنکوف کسی نیست جز سالت.

 کشاکش داستان از همین نقطه کلید می خورد. روسا و همکاران سالت به او شک می کند و او بلافاصله بعد از ایراد این اتهام به یاد شوهرش می افتد، سالت به همکارانش هشدار می دهد که جان همسرش در خطر است و ممکن است او توسط جاسوسان روسی به گروگان گرفته شده باشد تا او را مجبور به کاری کنند. ارلف هم می گوید سالت یکی از همان بچه هایی است که در کودکی به عنوان فرزند پدر و مادر آمریکایی که در سفارت آمریکا در روسیه کار می کردند، جا زده شده است.

 البته این اتفاق بعد از مرگ این دو آمریکایی افتاده است. همزمان همکاران سالت بررسی می کنند و در می یابند که پدر و مادر سالت در سال 1988 در مسکو در یک تصادف رانندگی کشته شده اند و سالت در همان سال به آمریکا بازگشته است. همین تطابق شک ها را جدی تر می کند. همزمان سالت همچنان با شوهرش تماس می گیرد اما هیچ دسترسی به او پیدا نمی کند. ارلف در حال انتقال از دست ماموران فرار می کند و ناپدید می شود، و همزمان سالت نیز فرار می کند.

ماجر از این قرار است که ارلف، در واقع همان کسی است که پروژه تربیت جاسوس از دوران کودکی را تربیت می کرده است. او حال می خواهد با ترور رئیس جمهور روسیه و پس از آن رئیس جمهور آمریکا باعث راه افتادن جنگ بزرگی در جهان شود تا شاید یک بار دیگر اتحاد شوروی احیا شود. سالت پس از فرار از دست ماموران سیا پروژه ترور رئیس جمهور روسیه را اجرا می کند و رسانه ها اعلام می کنند که رئیس جمهور روسیه در راه بیمارستان کشته شده است.

 سپس بعد از اتمام موفق آمیز این پروژه با ارلف ارتباط گرفته و او را در یک کشتی در حوالی نیویورک می بیند. در این دیدار فیلم نشان می دهد که ماجرا واقعیت داشته و سالت که نقش او را آنجلینا جولی بازی می کند، بواقع دختری روس بوده که در پروژه ارلف به آمریکا فرستاده شده است.

 همه کودکان اموزش دیده که حالا بزرگ شده اند در کنار ارلف قرار دارند. ارلف پس از دیدن سالت او را با نام روسی اش یعنی چنکوف صدا می کند و ازدواج او را غلط توصیف می کند؛ سالت می گوید این کار را برای پوشش انجام داده و لی در حالی که این جمله را بر زبان می آورد شوهرش را می بیند که در دست افراد ارلف اسیر است و در مقابل چشمانش وی کشته می شود.

 سالت در ادامه متوجه می شود که قرار است از طریق یک سرهنگ ناتو که از افراد ارلف است به کاخ سفید نفوذ شده و در انجا رئیس جمهور امریکا ترور شود. سالت پس از آگاهی از نقشه ارلف و همه افرادش را به انتقام مایک، همسرش کشته و به سراغ سرهنگ می رود.

سرهنگ نیز یکی از همان کودکان دست آموز ارلف است. او برای سالت توضیح می دهد که در ان شب باید رئیس جمهور آمریکا را در کاخ سفید ترور کند.سرانجام سالت به داخل کاخ سفید راه پیدا می کند و درست زمانی به پناهگاه رئیس جمهور می رسد که در پاسخ به اقدام روسیه در فعال کردن سلاح های هسته ای سلاح های هسته ای آمریکا نیز فعال شده است.

وقتی سالت به پشت در اتاق کنترل می رسد با رئیس خودش در سازمان سیا مواجه می شود که همه اطرافیان رئیس جمهور را کشته و تازه می فهمد که رئیس او نیز یکی دیگر از همان کودکان است و با این تفاوت که او بزرگتر از سالت است و سالت او را تا به حال ندیده، رئیس سالت از پشت شیشه ضد گلوله پناهگاه می گوید که مساله ترور رئیس جمهوری آمریکا نیست بلکه مساله حمله هسته ای به دو شهر بزرگ و پر جمعیت است؛ که اتفاقا از شهرهای مهم مسلمانان نیز هستند، "تهران" و "مکه"رئیس سالت می گوید اگر این حمله صورت بگیرد دست کم 9 میلیون نفر می میرند و همه مسلمانان جهان نسبت به آمریکا خشمگین می شوند و آمریکا را مسئول این ماجرا به حساب می آورند.سالت بالاخره در کش و قوسی موفق می شود که از این حمله اتمی به تهران و مکه جلوگیری کند.

سالت به دنبال چیست؟

فیلم سالت شاید در ابتدا فیلمی اکشن و جذاب برای گذراندن اوقات فراغت باشد اما در عین حال نکانی مهمی را در خود گنجانده است.

بر خلاف آنچه به نظر می آید این فیلم چندان یک فیلم جاسوسی یا پلیسی محسوب نمی شود. حتی از پیچیدگی های معما گونه نیز برخوردار نیست.اما المان های جالب توجهی دارد که همه در یک مسیر مشخص عمل می کنند.معاون رئیس جمهور آمریکا در این فیلم از دنیا رفته است، شاید این فرد برای مخاطب فیلم زیاد فرد مهمی نباشد اما برخی دیالوگ ها این فرد معرفی می شود. معاون رئیس جمهور به گفته فیلم یکی از قهرمانان دوره جنگ سرد است، او کسی که شرقی ها به او علاقمند هستند. که احتمالا دلیل آن شناساندن غرب به شرق است.معاون رئیس جمهور از قضا از سردمداران دیپلماسی عمومی آمریکا است.

نکته دوم پاسخ به این سوال است که چه چیزی باعث می شود تا سالت موضعش را تغییر دهد و دیگر راهی را که برای انجام ماموریتش به آمریکا آمده است پی گیری نکند. سالت نیز یکی از کودکانی است که به آمریکا فرستاده شده و کاملا به همه آن چیزی که می بایست به آن عمل کند آشنا است اما یک باره همه چیز را کنار گذاشته و به آمریکا خدمت می کند. ماجرا چیست؟

شاید در نگاه اول مخاطب فکر کند که این عاشق شدن سالت بوده که روحیات او را تغییر داده است. اما آنچه او پس از به گروگان گرفته شدن همسرش انجام می دهد نیز نمی تواند صرفا برای نجات او باشد، اگر این طور بود نباید اصراری سالم ماندن و به قتل نرسیدن رئیس جمهور روسیه وجود می داشت. یا اینکه پس از آنکه سالت ارلف و افرادش را به قتل رساند نباید برای خنثی کردن نقشه او اقدام می کرد، شوهر او مرده بود و او تقریبا انتقامش را نیز گرفته بود؛ اما فیلم نشان می دهد که بر خلاف دیگر جاسوسان تربیت شده، سالت به طور کامل آمریکایی شده است که البته عاشق شدن او نیز در این امر موثر است.

این همان نکته ای است که پروژه دیپلماسی عمومی آمریکا می کوشد تا ان را جا بیندازد؛ بر همین اساس است که گفته می شود که این تنها آمریکایی شدن است که خشونت، تروریسم و دشمنی را در جهان کاهش می دهد و در صورتی که فرهنگ آمریکایی غالب شود یک مامور جاسوس دشمن نیز می تواند به یک خودی تبدیل شود.

چرا نام "سالت"؟ چرا جولی؟

استفاده از نام سالت خود دارای ویژگی های خودش است، سالت در لغت به معنای نمک است، اما سالت در ادبیات سیاسی به پیمانی گفته می شود که در سال 1972 بر سر کاهش سلاح های راهبردی میان شوروی و آمریکا بسته شد.انتخاب این نام برای بازیگر نقش اول یادآور مسابقه تسلیحاتی میان آمریکا و شوروی در دوران جنگ سرد است، او روسی است که آمریکایی شده است و در عین حال نامش تداعی کننده یک توافق میان شرق و غرب است. اما از آن سو نقش سالت را آنجلینا جولی بر عهده گرفته است.

بر طبق گزارش هایی که درباره ساخت این فیلم منتشر شده است این نقش قرار بود توسط تام کروز پر شود اما به دلایلی از جمله اینکه حضور یک زن در این جایگاه می تواند باعث جذاب تر شدن فیلم شود. اما آیا جولی تنها به خاطر جذاب کردن این فیلم انتخاب شده؟ آنجلینا جولی خود به عنوان یک فعال دیپلماسی عمومی آمریکا محسوب می شود، وی مدت ها است که به عنوان سفیر صلح سازمان ملل به کشورهای مختلف سفر می کند و از آن مهم تر جولی عضوی از نهاد "شورای روابط خارجی آمریکا" یا همان "CFR" نیز هست بنابراین سوابق جولی نشان می دهد که او گزینه مناسبی برای ایفای این نقش خواهد بود و انتخاب او نمی تواند صرفا به دلیل جذابیت و یا از روی اتفاق بوده باشد.

سالت و اثر نهایی بر مخاطب

این فیلم حلقه ای است از تولید انبوه فیلم ها و سریال هایی که با موضوع جاسوسی و امنیتی تولید شده اند، که سالت نیز یکی از انها است.

 طرح نام تهران نیز در چنین فیلم هایی خود می تواند به نوعی گوش های مخاطب را با نام تهران و ایران آشنا کند و از سوی دیگر به فضای روانی جامعه دامن می زند و به جامعه مخاطبین داخل و خارج آمریکا تلقین می کند که فضای اطراف آنها به شدت امنیتی است. و یک جنگ امنیتی اطلاعاتی بزرگ در حال شکل گیری است.

 از سوی دیگر شاید بتوان فیلم سالت را دنباله مناسبی برای سخنرانی ها و پیام های باراک اوباما برای مسلمانان دانست.
سالت هر چه هست محصولی از دستگاه دیپلماسی عمومی آمریکا استادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای جهان،  مقاله، 
برچسب ها: زیرنویس فارسی Salt، سالت، عکس های فیلم سالت، صحنه هایی از فیلم سالت، قسمت هایی از فیلم سالت، آنجلینا در سالت، آنجلینا جولی در سالت، عکس های آنجلینا جولی در فیلم سالت، کلیپ آنجلینا جولی، کلیپ از آنجلینا جولی در فیلم سالت، دیدن فیلم سالت، خرید فیلم های آنجلینا جولی، تهیه فیلم آنجلینا جولی، آنجلینا جولی جاسوس CIA!، خرید فیلم آنجلینا جولی جاسوس CIA!، فیلم های جدید آنجلینا جولی، salt، فیلم سالت Salt، آنجلینا جولی، آنجلینا جولی 2010، آنجلینا جولی مرداد 89، آنجلینا جولی شهریور 89، فیلم های 2010 آنجلینا جولی، عکس های آنجلینا جولی در سئول، آنجلینا سالت، عکس های آنجلینا جولی، فیلم های آنجلینا جولی، آنجلینا جولی در فیلم سالت، فیلم سالت، درباره فیلم سالت، دانلود قیمت هایی از فیلم سالت، نمایش فیلم سالت، آنجلینا جولی و، نجات تهران و مکه، از بمباران هسته ای، عکس، عکس آنجلینا جولی، تصاویر آنجلینا جولی، تصاویر زیبای آنجلینا جولی، تصاویر جدید آنجلینا جولی، عکس های خوشکل آنجلینا جولی، عکس آنجلینا جولی در جشنواره، تصاویر جالب از آنجلینا جولی، زیباترین تصاویر آنجلینا جولی، جدیدترین تصاویر آنجلینا جولی، عکس آنجلینا جولی 2010، new، pic، anjelina juli، aks، akse anjelina juli، the salt، salt movie، عکس بازیگران سالت، داستان فیلم سالت، خلاصه داستان فیلم سالت، angelina jolie in salt movie، angelina jolie in japan، angelia jolie in korea، angelina jolie in the salt premier،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 شهریور 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ