http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - اجرای نمایش در یک آپارتمان شخصی در شیراز

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
نمایش «209-72» به کارگردانی آرمان طیران تجربه‌ای متفاوت از تئاتر آپارتمانی است که این روزها در شیراز اجرا می‌شود ...


مخاطب هنر به ویژه تئاتر در دنیای مدرن امروز تنوع‌طلب‌تر از آن است که تنها به اجراهای یکدست و معمولی سالن‌های اجرا اکتفا کند و اجرای تئاتر در فضاهای غیر از سالن‌های یکنواخت در ایران  دیگر به یک پدیده تبدیل شده است.

در کنار اجراهای زیرزمینی که گروه‌های جوان مخفیانه برای برخی از دوستان و استادان خود اجرا می کنند، برخی از کارگردانان شناخته‌شده نیز برای رفع کسالت و یکنواختی، مخاطب خود را از سالن‌های نمایشی به مکان بسته غیر‌تئاتری هدایت می‌کنند و با تجربه‌ای نو مخاطب را به درون اتفاق نمایشی می‌کشند.

در شرایطی که مدیران دانشگاه امیرکبیر تهران جلوی اجرای نمایش پرتماشاگر «دور دو فرمان» را در پارکینگ دانشگاه تهران گرفته‌اند، گروه دیگری در شیراز تجربه‌ای تازه از تئاتر آپارتمانی را برای مخاطبانشان اجرا می‌کنند.

آرمان طیران کارگردان شیرازی این روزها نمایش «209-72» را در آپارتمان شخصی خود برای تماشاگران محدودی اجرا می​کند.

تماشای این نمایش به صورت رایگان است و برای نخستین بار به صورت یک تئاتر خصوصی و بدون سالن در یک آپارتمان مسکونی اجرا می​شود. این اجرا در روز تنها می​تواند میزبان 12 تماشاگر باشد.

به گفته طیران نمایش «209-72»، یک تجربه متفاوت است که با سوژه​های روز اجتماعی و خانواده مانند مشکلات زن و شوهران، جوانان و اختلافات خانوادگی اجرا می​شود.

او به خبر آنلاین می​گوید: «هرچند این نمایش بدون حمایت مسئولان فرهنگی شیراز و صرف هزینه اجرایی به شکل کاملاً خصوصی شکل گرفته و اجرا می​شود، اما در چارچوب مقررات و قوانین یک اجرای دولتی از نظر رعایت اصول اخلاقی و شئونات اسلامی است.»

در این نمایش که بین ساعت 17 تا 19 برپاست، هر 15 دقیقه یک اجرا برای سه نفر تماشاگر در یک بخشی از آپارتمان اجرا می​شود و کارگردان خود در واحد آپارتمانی مجاور با یک گوشی تلفن همراه بازیگرانش را هدایت می​کند و با ورود مخاطب سوژه​ها را به آنان می​دهد.

نکته قابل توجه این است که سوژه​ها مانند بازیگران در هر قطعه نمایشی تکراری نیستند و هر روز و در هر اجرا تغییر می​کنند و این اجرا کاملاً بداهه است.

طیران معتقد است تئاتر آپارتمانی گونه​ای از تئاتر تجربی است در آن تمام فضاهای یک آپارتمان محل اجرای نمایش است.

او درباره ژانر اثرش می​گوید: «همه سوژه​های قطعه​های این اجرا براساس موضوعات اجتماعی و خانوادگی است که گاهی ژانرکمدی، گاهی تراژدی، گاهی ملودرام و گاهی مضحکه می​شود و چون اجرایی منعطف است قابلیت ارائه در همه قسمت​های آپارتمان از جمله آشپزخانه را دارد.»

چهار بازیگر هر روز قطعات مختلف نمایشی را برای تماشاگر اجرا می​کنند و در هر قطعه دو بازیگر حضور دارد.

 کارگردان نمایش «209-72» معتقد است واکنش تماشاگرانش به این نمایش بسیار قابل توجه است چون بدون اینکه از داستان​های درون آپارتمان خبر داشته باشد، فکر می​کند به یک مهمانی دعوت شده، اما ناگهان درگیر اتفاقات می​شود.

بازیگران هم تنها خط اصلی  و سوژه داستان را می​دانند و اتفاقات نمایشی در مواجه با تماشاگران  بداهه روی می​دهد.

به گفته طیران هرچند به خاطر نوع خاص اجرا، مخاطبان آن  محدود و از پیش مشخص شده​اند، اما تماشاگران آن صرفا هنرمندان تئاتر و مخاطبان حرفه​ای نیستند.

تماشاگران تاکنون از این نمایش استقبال فراوانی کرده​اند. کارگردان این اجرا عقیده دارد دیگر، تئاترهای یک شکل و رسمی  برای مخاطبان تکراری شده و هیجان زیادی ندارد. تماشاگر در این نوع اجراهای متفاوت از حالت ناظر و شاهد درمی​آید و به داخل اجرا کشیده می​شود و می​تواند به راحتی در داخل فضای نمایشی حرکت کند، به همه اتاق​های آپارتمان سرک بکشد و به دنبال اتفاق نمایشی برود.

طیران و گروهش که از اجرای این نمایش آپارتمانی انتظار بازدهی مالی و در آمدزایی ندارند از همان آغاز اجرای نمایش برای برخی مخاطبان قبلی پیامک ارسال کرده​اند و از آنان برای دیدن این نمایش متفاوت دعوت کرده​اند.

این نمایش اجرای خود را از 15 مرداد آغاز کرده و به مدت یک ماه ادامه دارد. تاکنون رامین کشوری، فرناز عامری، آرش روشن، فرید آزادی و پیام پرتوآذر در آن ایفای نقش کرده​اند و قرار است تا پایان اجرا هر روز یک تا دو بازیگر جوان یا با تجربه شیرازی که علاقه‌مند به تجربه بازی در این نوع نمایش هستند با گروه همراه شوند.

آرمان طیران که از استادان تئاتر دانشگاه آزاد شیراز است همواره به عنوان یکی از کارگردانان خلاق و نوگرا در تئاتر شهرستان شناخته شده است.

او تاکنون جوایز جشنواره​های مختلفی از جمله جشنواره استانی، منطقه​ای، رضوی و همایش​های  آیین​های  عاشورایی را از آن خود کرده و در برخی از جشنواره تئاتر فجر نیز حضور داشته است.

یکی از نمایش​های این کارگردان که سال گذشته نیز در شیراز اجرای عمومی شد، نمایش برگزیده جشنواره تئاتر رضوی به نام « مثل نمک برزخم » بود و نمایش «زندگی دیگران » او نیز چندی پیش در این شهرستان اجرای عمومی شد.ادامه مطلب

طبقه بندی: تئاتر، 
برچسب ها: آرمان طیران، نمایش «209-72»، تئاتر آپارتمانی، رامین کشوری، فرناز عامری، آرش روشن، فرید آزادی، پیام پرتوآذر، دانشگاه آزاد شیراز، جشنواره تئاتر رضوی، نمایش برگزیده جشنواره تئاتر رضوی، مثل نمک برزخم، زندگی دیگران، هنرمندان تئاتر، تئاتر، اجرای نمایش در یک آپارتمان شخصی، اجرای نمایش در یک آپارتمان، اجرای نمایش در آپارتمان،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 مرداد 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ