http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - شاهرخ‌شاهی این روزها حسابی جلوی چشم است

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو

نیما شاهرخ شاهی

در كل نقش‌های منفی همیشه برایم جذاب هستند و فكر می‌كنم ماندگارتر هم هستند، البته من سعی می‌كنم كه در نقش‌های منفی‌ای كه بازی می‌كنم همیشه...
جذابیت پنهان نقش‌های منفی
نیما شاهرخ‌شاهی را این روزها هم روی پرده سینماها می‌بینیم و هم در قاب تلویزیون. سریال «فاصله‌ها» و مجموعه «ملكوت» و همزمانی اكران لج‌ولجبازی و فیلم سینمایی ناسپاس، همه و همه بهانه‌ای شد برای این كه با این بازیگر جوان گفتگو كنیم.

بعد از یك حضور 8 ساله در سینما، تلویزیون هم می‌تواند سرآغازی برای یك مسیر جدید در كارنامه حرفه‌ای‌ات باشد؟

حتما همین طور است. اتفاقا می‌خواهم از اینجا شروع كنم كه چرا مدتی نبودم و چرا الان هستم. سال قبل روال این گونه بود كه اگر بازیگری از سینما سمت تلویزیون می‌آمد، رفته رفته جایگاه خود را در سینما از دست می‌داد ولی الان كسانی كه در تلویزیون كار می‌كنند، بیشتر دیده می‌شوند. علاوه بر آن اگر بخواهیم تولیدات سینما را در سال گذشته در نظر بگیریم شاید به جرات بتوان گفت نهایتا در هر سال فقط 3 فیلم خوب ساخته می‌شود كه یا باید صبر كرد و كار نكرد یا منتظر این 3 فیلم خوب بود كه برای بازی در آن به سراغت بیایند. من سال گذشته فیلم‌های زیادی را رد كردم، چراكه خیلی از آنها سناریوی خوبی نداشت. در حال حاضر معیار انتخاب من برای حضور در سینما سناریوی خوب است، حال چه فیلم سینمایی باشد، چه مجموعه تلویزیونی.

و باز هم حضور در یك نقش منفی را پذیرفتی؟

در كل نقش‌های منفی همیشه برایم جذاب هستند و فكر می‌كنم ماندگارتر هم هستند، البته من سعی می‌كنم كه در نقش‌های منفی‌ای كه بازی می‌كنم همیشه یك جای دفاع برای خودم بگذارم، حتی در این باره با كارگردان‌هایی كه با‌ آنها كار می‌كنم مشورت می‌كنم كه اگر صلاح می‌‌دانند سكانس‌هایی را به معرفی شخصیت اضافه كنند تا یك نقش منفی كاملا سیاه و غیرقابل باور به‌نظر نیاید.

به عقیده خودت نقش ساسان چقدر در پذیرش مخاطب یكدست منفی و تا حدودی یك بعدی درآمده؟
من ساسان فاصله‌ها را یكدست و یك بعدی نمی‌بینم. به عقیده من شخصیت ساسان خاكستری است. برای این كه كاراكتری را به عنوان شخصیت منفی به بیننده معرفی كنیم یا باید سیری منطقی و باورپذیر برای منفی بودن یا منفی شدن طی شود یا سیر اتفاقاتی كه برای شخصیت پیش می‌آید به گونه‌ای باشد كه او را به بیننده خاكستری معرفی كند؛ اتفاقی كه به عقیده من برای نقش ساسان افتاده است.

ولی امروزه بیشتر نقش‌‌های منفی بخصوص در سینما كاملا یكدست و یك‌بعدی‌اند.

بله، این نكته مهمی است، چرا كه مثلا در یك مجموعه 30 قسمتی فرصتی برای ارائه زیروبم شخصیت وجود دارد، ولی این اتفاق در یك فیلم سینمایی 90 دقیقه‌ای خیلی سخت‌تر می‌شود.

پس با این حساب تصمیم دارید كه در تلویزیون بیشتر فعالیت داشته باشید؟

بله، علاوه بر ملكوت برای 2 سریال دیگر هم قرارداد بسته‌‌ام كه ان‌شاءالله در آنها بازی خواهم كرد.

ذائقه نیما شاهرخ‌شاهی چقدر عوض شده، آیا هنوز هم بازی در نقش‌های خاص را دوست دارید؟
ببینید، نگرش انسان‌ها هر سال عوض می‌شود. ممكن است فكری كه من امروز در سر دارم تا 2سال دیگر وجود نداشته باشد؛ چراكه اتفاقات و موقعیت‌ها باعث می‌شود تا شرایط عوض شود، اما من هنوز هم برای انتخاب نقش‌هایم وسواس دارم و اگر كاری خوب نباشد، قطعا در آن بازی نخواهم كرد. البته این را هم اضافه كنم كه در گذشته وسواس من برای انتخاب یك نقش خیلی بیشتر بود و سعی كردم این وسواس را كمتر كنم ولی هنوز هم در انتخاب‌هایم دقت زیادی دارم.

 از حضور و نقشی كه در ملكوت داری برایمان بگو
.
نقش سامان، نوه خانواده را بازی می‌كنم؛ نقشی كه به عقیده خودم به سمت مثبت بودن گرایش بیشتری دارد. سامان طی داستان گرفتار یك ارتباط عاطفی می‌شود و اتفاقاتی این میان به‌وجود می‌آید.

به نظرت سریال «فاصله‌ها» مجموعه موفقی بود؟

من فكر می‌كنم «فاصله‌ها» خیلی خوب توانست مخاطبان را جذب كند. خیلی از مجموعه‌ها بعد از حدود 10 قسمت پخش مخاطب خود را پیدا می‌كنند ولی به عقیده من «فاصله‌ها» از همان قسمت اول موفق بود. این سریال طبق نظرسنجی‌ها 85 درصد بیننده داشت و 91 درصد بیننده‌ها هم نظرشان مثبت بود. حسین سهیلی‌زاده، كارگردان سریال طی این سال‌ها به خوبی ثابت كرده كه مدیوم تلویزیون را می‌شناسد، شخصیت‌ها را به خوبی به بیننده معرفی می‌كند و در كل نكات ظریفی را می‌شناسد و به كار می‌بندد كه همیشه آثارش را با موفقیت توام ساخته.

فكر می‌كنی اگر بخواهیم در مورد ریز خصوصیاتی كه در نوع بازی‌ات به كار می‌بری صحبت كنیم، نیما شاهرخ شاهی را چگونه می‌توان تعریف كرد؟

به عقیده من هر بازیگری برای ماندگار شدن باید چیزی داشته باشد. اگر به كار خیلی از بازیگرها كه موفق و ماندگار شده‌اند نگاه كنید می‌بینید هر كدام برای ماندگاری چیزی داشته‌اند كه خاص بوده است، من تند صحبت می‌كنم، خاص صحبت می‌كنم، نگاه‌هایم را دوست دارم و معمولا سعی می‌كنم با نگاهم حرف بزنم. خیلی وقت‌ها پیش آمده كه در یك فیلم یا سریال به جای این‌كه دیالوگی را بگویم با نگاه آن را درآورده‌ام. معمولا روی نگاهم خیلی كار می‌كنم چون فكر می‌كنم 50 درصد بازیگری همین نگاه است.

جایی خواندم كه حضور توام در 2 مجموعه «فاصله‌ها» و «ملكوت» گاهی اوقات سختی‌هایی را برایت به همراه داشته...

ترجیح می‌دادم كه این اتفاق نیفتد چرا كه گریم من در این دو مجموعه یكسان بود. گاهی اوقات صبح‌ها یك نقش بازی می‌كردم و شب‌ها یك نقش. زمانی هم پیش می‌آمد كه در طول روز مجبور می‌شدم 10 بار تعویض لباس داشته باشم ولی خیلی وقت بود كه دوست داشتم در یك مجموعه مناسبتی حضور داشته باشم و خوشحالم كه این اتفاق افتاد.

اگر قرار بر این می‌شد كه مجموعه فاصله‌ها را از ابتدا تصویربرداری می‌كردند باز هم نقش ساسان را به همین شكل بازی می‌كردی؟

باید از حسین سهیلی‌زاده تشكر كنم، چرا كه خیلی در ارائه نقش ساسان به من كمك كرد. خوشحالم كه افتخار این حضور و همكاری را در این مجموعه داشتم و فكر می‌كنم اگر از ابتدا هم قرار بود نقش ساسان را بازی كنم به همین شكل پیش می‌رفتم. یادم می‌آید 4 قسمت از پخش فاصله‌ها گذشته بود كه در خیابان من را به اسم ساسان صدا می‌كردند. نقش ساسان را دوست داشتم و دارم چرا كه همیشه برای نقش‌هایم جای دفاع می‌گذارم و از نقش‌های یكدست و یك‌بعدی خیلی خوشم نمی‌آید. در كل امیدوارم از نظر مخاطب هم توانسته باشم موفق عمل كنم.


ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران، 
برچسب ها: شاهرخ‌شاهی، نیما شاهرخ‌شاهی، عکسهای شاهرخ‌شاهی، فیلمهای شاهرخ‌شاهی، فیلمهای نیما شاهرخ‌شاهی، عکسهای نیما شاهرخ‌شاهی، سریال «فاصله‌ها»، مجموعه «ملكوت»، فاصله ها، لج‌ولجبازی، ناسپاس، مصاحبه با نیما شاهرخ شاهی، فاصله‌ها، حسین سهیلی‌زاده، سریال نیما شاهرخ شاهی، مجموعه فاصله‌ها،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 مرداد 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ