http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - سریال پرستاره «قلب یخی» در برابر لاست؟!

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو

سریال پرستاره «قلب یخی» در برابر لاست؟!


در قلب یخی چند داستان موازی جلو می‌رود؛ فرهاد (حمید فرخ نژاد) و ویدا (نسرین مقانلو) یک قصه دارند. فرهاد مشکوک‌ترین آدم سریال است و ویدا هم مدیر مزون لباس بوده و دختران زیادی...
چشم در چشم جام جم
در فضایی لوكس، شاد و مرفه در جریان با ورود سریال ایرانی جدید «قلب یخی» با ستاره‌هایی مثل امین حیایی و الناز شاکردوست و سریال خارجی 24 به شبکه ویدویی، تلویزیون رقیب جدیدی پیدا کرد
از چند سال قبل ماه رمضان به ماه رمضان یا عید به عید، مردم منتظر می‌مانند تاتلویزیون سریال‌های مناسبتی شبکه‌های مختلفش را روی آنتن بفرستد و از یک ساعتی پای تلویزیون بنشینند و هر 50 دقیقه یک بار کانال را عوض کنند و سریال‌های جور واجور شبکه‌های تلویزیون را ببینند. حالا در این بین بعضی پربیننده می‌شوند و بعضی هم اقبالی به دست نمی‌آورند. اما حالا دیگر اوضاع فرق کرده و تلویزیون آن قدر رقیب خارجی دارد که مجبور شده همان سیستم مناسبتی خود را در زمان‌های معمولی مث همین الان پیاده کند و سریال‌هایش را پشت سر هم روی آنتن بفرستد: سریال‌هایی که با انبوهی از شعار و پند و اندرز و پشت هزاران خط قرمز و ملاحظه می‌خواهند مردم را پای تلویزیون بنشانند. البته این تازه اول ماجراست؛ داستان حالا با ورود سریال‌های خارجی و ایرانی به شبکه ویدئویی جذاب‌تر شده: سریال‌هایی که با مجوز وزارت ارشاد ساخته و توزیع می‌شوند و نمی‌توان به همین راحتی با زدن انگ‌های جور واجور آن‌ها را از دور رقابت خارج کرد. حالا سریال‌های ایرانی شبکه ویدیوئی تهدیدی دیگر برای تلویزیون هستند؛ سریال‌هایی که به کارگردانی مهران مدیری و محمد حسین لطیفی که نبض مخاطب توی مشتشان است؛ سریال‌هایی که قطعا مردم تماشای آن را به سریال‌هایی که بیشتر شبیه برنامه اخلاق در خانواده است ترجیح می‌دهند. فقط امیدواریم در این رقابت تلویزیون جر نزند و با جرزنی بازی را به نفع خودش تمام نکند،‌ چون تلویزیون استاد جر زنی است.

قلب یخی با یک لشکر ستاره اولین سریال فصلی ایرانی است که از اول مرداد ماه پخش می‌شود اما نه در تلویزیون بلکه در شبکه توزیع خانوادگی

در برابر لاست
کسی هست که محمد حسین لطیفی را نشناسد؟ کارگردان سریال‌هایی مثل «همسایه‌ها»، «وفا»،‌ «صاحبدلان» و... سریال‌هایی که هنوز که هنوز است از بهترین سریال‌های تلویزیون اند. او حالا دارد کار تازه ای را در ایران تجربه می‌کند؛ سریال سازی این بار نه برای تلویزیون، بلکه برای شبکه خانگی، آن هم به صورت فصل به فصل شبیه سریالهای معروف جهانی مثل «فراراز زندان» و «لاست» و « 24» (هر فصل یا سیزن معمولا شامل چند قسمت است از 12 قسمت تا 24 قسمت). لطیفی کار را از اوایل فروردین ماه کلیده زده و همچنان مشغول است. به جز این اتفاق،‌ حضور ستارگان سینما در «قلب یخی» هم ویژگی دیگر این سریال است. فصل اول این سریال قرار است اوایل مرداد ماه به صورت هر هفته دو قسمت پخش شود آن هم همراه با فصل اول سریال 24. مسوولان شرکت تصویر دنیای هنر که هر دو سریال را آماده پخش کرده اند برای آن که هر دو کار باهم دیده شود هر قسمت قلب یخی را با یک قسمت 24 با هم و در یک بسته عرضه می‌کنند.

ایده ای که شاخه شاخه شد
ایده اولیه از کجا آمد؟ جواب این سوال بر می‌گردد به شش سال قبل. لطیفی می‌خواسته سریالی به اسم «بار دیگر مادرم» را بسازد که ایده قلب یخی  به ذهن حامد عنقا (فیلمنامه نویس سریال «نردبان آسمان» که لطیفی آن را ساخته و رمضان پارسال آن را دیدیم) می‌رسد و با لطیفی در میان می‌گذارد اما چون کار سنگینی بوده قضیه مسکوت می‌ماند و این ایده و قصه اولیه می‌ماند تا این که تصویر دنیای هنر به لطیفی پیشنهاد ساخت اولین سریال خصوصی را می‌دهد. اینجاست که ایده مسکوت مانده آقای نویسنده دوباره جان می‌گیرد. او طرح قصه را با کمک لطیفی و سید کمال طباطبایی (تهیه کننده) پرورش می‌دهد. به مرور شاخه شاخه می‌شود و قصه‌های جدیدتر، درام‌های معمایی و پیچیده به طرح اولیه اضافه شده تا در نهایت به هم متصل می‌شوند. در قلب یخی چند داستان موازی جلو می‌رود؛ فرهاد (حمید فرخ نژاد) و ویدا (نسرین مقانلو) یک قصه دارند. فرهاد مشکوک‌ترین آدم سریال است و ویدا هم مدیر مزون لباس بوده و دختران زیادی زیر دست او کار می‌کنند.  قصه دیگر که در کنار این قصه روایت می‌شود ماجرای چیستا (الناز شاکر دوست) است که در مزون ویدا کار می‌کند و جوانی (حمید گودرزی) که نوازنده گیتار است عاشق او شده. زوج حامد (حسین یاری) و شیوا (مهراوه شریفی نیا) هم خط سوم سریال را روایت می‌کنند. راستش تعریف کردن این جور سریال‌ها سخت است باید به بازار بیاید و ببینیم لطیفی چقدر در پرداخت آن‌ها موفق بوده. این قصه قرار است در سه فصل 12 قسمتی روایت شود. در قصه ای که نویسنده نوشته  تقریبا شخصیت اصلی و محوری وجود ندارد و همه به یک اندازه مهم و تاثیر گذارند. آیا قلب یخی تمام این ویژگی‌های خفن سریال‌های روز دنیا را دارد و استاندارد سریال‌های جهانی را رعایت کرده؟ برای فهمیدن جواب این سوال باید تا پایان فصل سه صبر کرد. اگر چه نویسنده عقیده دارد که اگر این 36 قسمت جواب بدهد این سریال تا96 قسمت هم جا دارد ادامه پیدا کند تا حتی به «قلب یخی» 8 برسد!

ستاره‌های داغ در سریال یخی
نام الناز شاکر دوست، حمید گودرزی،‌ محمد رضا فروتن، امین حیایی، حمید فرخ نژاد، حسین یاری و کلی بازیگر ریز و درشت دیگردر سیاهه بازیگران سریال به چشم می‌خورد. این یکی از نکات ویژه این سریال است. البته اگر یادتان باشد مجموعه‌های لطیفی اکثرا با حضور چهره‌های مطرح سینما و تلویزیون ساخته می‌شدند؛ مثل حضور حیایی، شریفی نیا، نصیریان خیراندیش در سریال «همسایه‌ها»، امین تارخ و پارسا پیروزفر در «سفر سبز» و... اما لطیفی این جا سنگ تمام گذاشته. انگار او می‌خواهد در قسمت‌های اول با ترفند حضور ستاره‌ها بیننده را صید کند و بعد از آن قصه را پرو بال بدهد که پر رنگ تر از ستاره‌ها شود اما نکته اینجاست که ستاره‌های سینما به راحتی حاضر نیستند در یک سریال بازی کنند چون وقت گیر است و احتیاج به حضور مداوم آن‌ها دارد؛ به خصوص چنین سریالی که سه فصل مجزا دارد اما انگار نام لطیفی از یک طرف و فیلمنامه پر تعلیق نویسنده کار خودش را کرده و توانسته این تعداد بازیگر را دور هم جمع کند. انتخاب بازیگر‌ها دو ماه طول کشیده و با توجه به این که شخصیت‌ها زیاد هم هستند به مرور به آنها اضافه هم خواهد شد.
و

چشم تو چشم تلویزیون
سریال سازی برای بخش خصوصی کار نو و تازه ای در کشور ماست؛ آن هم مایی که تلویزیون عریض و طویلی داریم که بی حساب هم خرج می‌کند و از قضا لطیفی هم جزو کارگردان‌های مورد توجه آن است. با این وضع چرا او الان دارد برای رسانه ای خصوصی سریال می‌سازد؟ رسانه ای که مثل تلویزیون بیننده میلیونی ندارد؟ رقابت بین مدیران رده بالای صدا و سیما و چشم و همچشمی بین آنها یکی از دلایلی است که باعث شده لطیفی قید حضور در این میدان رقابت را بزند؛‌ «این رقابت به ضرر کارگردان‌هایی است که می‌خواهند سریال متفاوتی بسازند. این رقابت به جای تاثیر بر کیفیت فقط روز به روز دستمزد بازیگر‌ها را بالا می‌برد.»
البته لطیفی چندان به این مرزبندی معتقد نیست؛ «کار خوب در هر ژانری چه سینما،‌ چه تلویزیون و... قابل اجراست. اگر قلب یخی، خوب از آب در بیاید و درست پخش شود قطعا مخاطب‌هایش را پیدا می‌کند.»
 
زیر ذره بین مخاطب
شاید در نگاه اول این طور به نظر برسد که موفقیت سریال‌هایی مثل لاست، فرار از زندان و... باعث شده تا لطیفی هم با تقلید از آن‌ها قلب یخی را بسازد اما او این ماجرا را رد می‌کند؛ «در شرایط فعلی که بیننده از سینما دور شده و به تلویزیون و این جور سریال‌ها وابسته شده؛ اصل این است که چطور مخاطب را نگه داری. این اصل هم فقط با جاذبه قصه ایجاد می‌شود»
این که مخاطب می‌تواند سر فرصت و چند بار هر قسمت را ببیند و مو را از ماست بیرون بکشد هم کار را سخت‌تر می‌کند. «ما تلاش کردیم بالا تر از استانداردهای موجود و به شکلی تکنیکی این مجموعه را فیلمبرداری کنیم تا تماشاگر جذب شود؛ آن هم تماشاگر امروز که باهوش و حرفه ای است و هیچ خطایی از چشمش دور نمی‌ماند.»


ادامه مطلب

طبقه بندی: تلوزیون،  سینمای ایران، 
برچسب ها: امین حیایی، الناز شاکردوست، قلب یخی، لاست، سریال خارجی 24، سریال‌های مناسبتی، مهران مدیری، محمد حسین لطیفی، فراراز زندان، بار دیگر مادرم، حامد عنقا، حمید فرخ نژاد، نسرین مقانلو، حمید گودرزی، حسین یاری، مهراوه شریفی نیا، محمد رضا فروتن، ستاره‌های داغ در سریال یخی، حیایی، شریفی نیا، نصیریان، خیراندیش، همسایه‌ها، امین تارخ، پارسا پیروزفر، سفر سبز،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ