http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - سینمای ایران به استقبال ماه​های پرکاری می​رود

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو
سینمای ایران در نیمه دوم سال با برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان و جشنواره فیلم دفاع مقدس روزهای پرکاری را سپری خواهد کرد...

سینمای ایران به استقبال ماه​های پرکاری می​رودبه گزارش خبرآنلاین، جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال برای چهارمین سال متوالی و بعد از بالا و پایین بسیار در شهر همدان برگزار می​شود. برگزاری جشنواره از 16 مهر ماه آغاز و تا بیستم این ماه ادامه پیدا می​کند و امسال نیز مسعود احمدیان دبیری آن را برعهده دارد.

جشنواره​ای که چهار سال قبل تعطیلی یک ساله را پشت سرگذاشت و به دلیل آسیب​پذیر بودن بدنه سنیمای کودک و نوجوان، کوچکترین بحرانی آن را به شدت تحت تاثیر قرار می​دهد، امسال با حضور 15 فیلم سینمایی تولید‌شده در طول سال برپا خواهد شد.

15 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران
تولید فیلم کودک و نوجوان سال گذشته به همت اکبر نبوی دبیرمستعفی بیست و سومین دوره جشنواره فیلم کودک و نوجوان رونق گرفت. تولید فیلم‌های سینمایی توسط چهره​های سرشناس این عرصه از جمله فرشته طائرپور، مرضیه برومند و پوران درخشنده در کنار غلامرضا رمضانی و علی شاه‌حاتمی جریانی را که در سال​های قبل فروکش کرده بود،​ دوباره جان بخشید.

تعدادی تولیدات این سینماگران در جشنواره سال قبل به نمایش درآمدند، و امسال نیز گروه دیگری از سرشناسان سینمای کودک از جمله وحید نیکخواه آزاد و ابراهیم فروزش برای این گروه سنی فیلم ساختند تا مدیر روابط عمومی جشنواره حدود یک و ماه و نیم قبل از برگزاری جشنواره خبر از حضور 15 فیلم سینمایی در این عرصه دهد.

جعفر گودرزی در این زمینه گفت: «مدیریت جشنواره فیلم کودک تصمیم گرفته از تمام بضاعت این حوزه برای رونق بیشتر این رویداد بهره گیرد و به همین دلیل امکان حضور همه آثار در بخش مسابقه حاصل شده است.»

هنوز فهرستی دقیق از فیلم​هایی که امسال در جشنواره به نمایش درخواهند آمد اعلام نشده، اما به دلیل محدود بودن تولیدات سینمای کودک حدس زدن اسامی این فیلم​ها کار چندان دشواری نیست.

«دیو و دلبر» به کارگردانی وحید نیکخواه آزاد یکی از فیلم​هایی است که تصور می​شود امسال در جشنواره کودک و در بخش مسابقه به نمایش در آید. نیکخواه آزد از بهار امسال سرگرم تولید این فیلم سینمایی شد،​ اثری که به فاصله سه سال از «نصف مال من، نصف مال تو» دیگر ساخته این کارگردان در سال​های اخیر تولید شده است.

«دیو و دلبر» که به صورت ترکیب بازی زنده و عروسکی تولید شده، داستان دو عروسک به نام‌های دلبر و لوبت است. لوبت که برای بازی در یک فیلم سینمایی ساخته شده از سر صحنه فرار می‌کند و به مدرسه‌ای که در ایام تابستان تعطیل است پناه می‌برد و ماجراهای جالبی اتفاق می‌افتد. بابک حمیدیان، فرهاد آییش، رامبد جوان، بهاره رهنما، نادر سلیمانی، نگار نیکخواه آزاد، فرامرز روشنایی و ... در این فیلم بازی کردند.

نیکخواه آزد در گفت​و​گویی درباره این فیلم سینمایی اظهار داشت: «فیلم «دیو و دلبر» به لحاظ اینکه در ژانر کودک و نوجوان است، شباهت‌هایی با کارهای قبلی من دارد، اما از نظر قصه و داستان‌پردازی اثری متفاوت محسوب می‌شود.»

«راز موفقیت» به کارگردانی عباس مرادیان دیگر فیلمی است که امسال در جشنواره فیلم کودک و نوجوان به نمایش درخواهد آمد، این فیلم با حمایت بنیاد سینمایی فارابی تولید شده است.

تعدادی از فیلم​های سینمایی که در جشنواره فیلم فجر سال 1388 به نمایش درآمدند به دلیل نزدیکی داستان به فضای کودک و نوجوان و حضور موثر این گروه سنی در جریان فیلم می​توانند جزو آثار سینمایی بیست و چهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان باشند.

«ترانه کوچک من» به کارگردانی مسعود کرامتی سال قبل در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و همانند اغلب ساخته​های کرامتی موضوعی مرتبط با کودکان دارد. این فیلم با بازی کرامتی، محمود جعفری، بهناز جعفری، تبسم هاشمی و حامد زیاران داستان سیاوش نوجوان سیزده ساله​ای است که  به روستای پدری​اش رفته و با اتفاقات غیرمنتظره​ای روبرو می​شود.

پرویز شیخ​طادی نیز با «شکارچی شنبه» امکان حضور در جشنواره فیلم کودک را دارد. «شکارچی شنبه» هرچند در ظاهر به سینمای کودک و نوجوان چندان نزدیک نیست و فضای حاکم بر آن بیشتر سیاسی به نظر می​رسد، اما از آنجا که یکی از دو شخصیت اصلی داستان پسری نوجوان است، می‌تواند امکان حضور در جشنواره کودک را به دست آورد.

این فیلم داستان پسر بچه​ای است که پس از دیدار با پدربزرگ خود به شناخت جدیدی از هستی دست می​یابد. علی نصیریان، امیریل ارجمند، دارین خمسه، آرسینه سوکیاسیان، مهدی فقیه و سیلوا آندرانسیان بازیگران این فیلم هستند.

نادره ترکمانی سال قبل نخستین فیلم سینمایی خود را با موضوع کودک و نوجوان و در فضایی عروسکی ساخت. «خاله سوسکه» با بازی سحر ولدبیگی، علی سلیمانی، فریده دریامج و شاه​علی سرخانی ماجرای همان داستان قدیمی خاله سوسکه و آقا موشه است.

مهدی رحمانی نیز در اولین فیلم سینمایی خود سراغ موضوع نوجوانان رفت. «دیگری» به کارگردانی او و با بازی محمدرضا فروتن،​ مریلا زارعی و محمدعلی میاندار ماجرای همسفری پسری نوجوان با مردی است که تصور می​کند قصد ازدواج با مادرش را دارد.

این فیلم توسط محمدعلی نجفی تهیه شده و در خلاصه داستان آن آمده است: «پسری همراه مادرش در یک روستا زندگی می کند. او که پدرش را از دست داده،‌ناچار است همراه با مردی که به زودی ناپدری اش می شود به تهران سفر کند. در تهران برای آنها اتفاق های مختلف می افتد...»

«راز دشت تاران» به کارگردانی هاتف علیمردانی و محمد لطفعلی با موضوع کودک و نوجوان تولید شده است. این فیلم داستان پسربچه​ای است که تحت تاثیر قصه​های یک پرستار مهربان و تخیلات خود به کمک یک دختر سرطانی می​شتابد.

ترانه علیدوستی، رضا شفیعی​جم، ارژنگ امیرفضلی، سارا روستاپور، رزیتا حفیظ، امید میرعلایی و هنرمندان خردسال آرمین عظیمی، کسری جانزاده و حنانه محمدی بازیگران این فیلم هستند.

نخستین فیلم سینمایی مجید برزگر نیز موضوعی مربوط به نوجوانان دارد. او در این فیلم نگاهی متفاوت از آنچه که در سینمای کودک و نوجوانان مرسوم است به این گروه سنی دارد. پسر نوجوان حاضر در این فیلم در آستانه جدایی پدر و مادرش قرار دارد و در این شرایط زندگی تازه​ای را تجربه می​کند. نوید لایقی، مرضیه خوش​تراش، علی باقری و مهران خدایی بازیگران این فیلم هستند.

جشنواره در همدان
برگزاری چهارمین دوره جشنواره فیلم کودک و نوجوان در همدان مسئله​ای بود که تا حدود یک ماه قبل در هاله​ای از ابهام قرار داشت و حتی صحبت‌هایی درمورد انتقال جشنواره به کرمان شنیده می​شد. قرارداد اولیه برای برگزاری جشنواره در همدان به صورت سه ساله امضا شده بود و با توجه به تغییر مدیران سینمایی تصمیم​گیری در مورد زمان محل برپایی جشنواره به روزهایی افتاد که فاصله​ای چندانی تا برپایی جشنواره باقی نمانده بود.

در مقطعی که مسعود احمدیان دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان از گفت​و​گو درباره این رویداد سینمایی خودداری می​کند، شمقدری در سفری که به شهر همدان داشت درمورد برگزاری بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم کودک صحبت کرد.

او در مورد خبرهایی که مربوط به جابه​جایی جشنواره منتشر شده بود، گفت: «این جنجالی بود که در همدان اتفاق افتاد و ما سکوت کردیم. حالا قضیه حل شده ‌است. همدان به عنوان میزبان جشنواره مشخص شده بود و قرارداد سه ساله بسته شده بود که نیاز به تمدید داشت. مسائلی پیش آمد و وقتی کار می‌کنیم اختلاف نظراتی پیش می‌آید و نشان دهنده فعالیت‌ و کارهاست.»

روند کند آماده​سازی برای برپایی جشنواره همدانی​ها را نیز نگران کرده است، شمقدری درباره تاخیر در کارهای جشنواره نیز گفت: «دیر نشده ‌است. البته در ایام آتی فشار کار بر روی همکاران خواهد آمد. با این حال ستاد تهران همه کارها را انجام می‌دهد و خصوصا سهم فیلم‌های ایرانی بیشتر شده و همچنین آثار خارجی قابل توجه است، ولی در استان وقفه‌ای بود. این مشکلات حل شده‌ است و امور به درستی انجام می‌شود.»

معاون امور سینمایی در سخنانی نیز اظهار امیداوری کرد که جشنواره فیلم کودک در همدان ماندگار شود.

از دور دست
سینمای کودک در مقطعی که اغلب موضوعات مربوط به بزرگسالان حساسیت​برانگیز بود، در دهه 60 رشدی چشمگیر کرد؛ جشنواره فیلم کودک و نوجوان نیز در همان زمان  شکل گرفت و در رده جشنواره​های بسیار مهم و مطرح ایرانی در خارج از کشور شناخته شد. این جشنواره در داخل و خارج از کشور اعتبار قابل توجهی به دست آورد؛ اعتباری که همچنان جشنواره فیلم فجر در پی به دست آوردن آن است.

اما در پنج سال اخیر و بعد از مقطعی که جانی دیگر برای سینمای کودک و نوجوان باقی نمانده،​ جشنواره فیلم کودک نیز رونق خود را از دست داده است. انتقال جشنواره از اصفهان به همدان ضربه​ای به این جشنواره وارد کرد و سه سال برگزاری این رویداد سینمایی در همدان نیز نتوانست کیفیت مورد انتظار را فراهم کند.

برگزاری جشنواره صرفاً با هدف اینکه چراغی از سینمای کودک روشن باشد، از هیچ بهتر است، اما انتخاب درست​تر محل برگزاری جشنواره و تجهیز کردن آن از ماه​ها قبل نه سه ماه مانده به برگزاری می​تواند نشان دهد هنوز دل​ها برای سینمای کودک می​تپد.ادامه مطلب

طبقه بندی: سینمای ایران،  خبر، 
برچسب ها: فیلم کودک و نوجوان، فرشته طائرپور، مرضیه برومند، پوران درخشنده، سینمای کودک، جشنواره فیلم فجر، ترانه کوچک من، مسعود کرامتی، کرامتی، محمود جعفری، بهناز جعفری، تبسم هاشمی، حامد زیاران، پرویز شیخ​طادی، شکارچی شنبه، جشنواره فیلم کودک، سینمای کودک و نوجوان، جشنواره کودک، علی نصیریان، امیریل ارجمند، دارین خمسه، آرسینه سوکیاسیان، مهدی فقیه، سیلوا آندرانسیان، سحر ولدبیگی، علی سلیمانی، فریده دریامج، شاه​علی سرخانی، حمدرضا فروتن، مریلا زارعی، محمدعلی میاندار، ترانه علیدوستی، رضا شفیعی​جم، ارژنگ امیرفضلی، سارا روستاپور، رزیتا حفیظ، امید میرعلایی، شمقدری،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ