http://hamkaran.biz/product/jakelidi500.gif http://hamkaran.biz/images/hg.gif
مرجع کامل اطلاعات سینمایی - گزارشی از پشت صحنه فیلم «آسمان هشتم»

مرجع کامل اطلاعات سینمایی
 
سینما-تئاتر-تلوزیون-رادیو

آسمان هشتم


فیلم روایتگر یك خانواده 3 نفره است كه از باكوی آذربایجان به قصد زیارت امام رضا(ع) و توسل برای شفای پسرشان قربان كه بیماری ناعلاجی دارد، به مشهد سفر می‌كنند. آنها در هتلی اسكان می‌یابند، اما ...
برای تهیه گزارش از پشت صحنه فیلم «آسمان هشتم» به كارگردانی حسن نجفی، قرارم را با كمیل سهیلی، مسوول روابط عمومی این فیلم ساعت 8?صبح در یكی از بیمارستان‌های شهر مشهد می‌گذارم كه البته كمی دیرتر به آنجا می‌رسم و برای رسیدن به گروه فیلمبرداری مجبور به عبور از راهرویی مملو از بیماران و همراهانشان می‌شوم تا به بخش آی‌سی‌یو كه این روزها در اختیار عوامل سازنده فیلم است، برسم.
گوشه‌ای می‌نشینم تا تمرین عوامل و میزانسن تقی پاكسیما كه مدیریت فیلمبرداری این فیلم را به عهده دارد نگاه كنم. نجفی با بازیگرانش حرف می‌زند و از چودن می‌خواهد تا دیالوگ‌ها را محاوره‌ای‌تر بیان كند... شاید دلیل این امر سابقه تئاتری چودن باشد.

پروژه سینمایی آسمان هشتم از اوایل خرداد طی مراسمی با حضور معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان در مشهد كلید خورد و تاكنون در حدود 35 درصد كار فیلمبرداری شده است.
حسن نجفی كه سال‌ها با مجید مجیدی در چندین فیلم همكار بوده، درباره دومین فیلم خود پس از «سهم گمشده» می‌گوید: فیلم آسمان هشتم براساس كتابی با همین نام كه خودم نوشته‌ام و در واقع یك ملودرام اجتماعی است، ساخته می‌شود، این فیلم برخلاف فیلم‌هایی كه امروز بیشتر به نمایش فقر و بدبختی می‌پردازند، درباره امید و ایمان است.
وی با اشاره به این كه فیلمبرداری فیلم تماما در شهر مشهد انجام می‌شود، افزود: فیلم روایتگر یك خانواده 3 نفره است كه از باكوی آذربایجان به قصد زیارت امام رضا(ع) و توسل برای شفای پسرشان قربان كه بیماری ناعلاجی دارد، به مشهد سفر می‌كنند. آنها در هتلی اسكان می‌یابند، اما خیلی زود حال قربان وخیم می‌شود. از سوی دیگر تعدادی از پزشكان و امدادگران مشهدی نیز برای كمك به آوارگان افغان به مرز تایباد رفته‌اند كه در بین راه مورد حمله اشرار قرار می‌گیرند. در میان این گروه رحمت (كه نقش آن را رحیم نوروزی بازی می‌كند) پزشك یك بیمارستان در مشهد كه فرزند رحمان (كه نقش آن را محمد كاسبی ایفا می‌كند) از خادمان حرم امام رضا(ع) است، حضور دارد. او در مدتی كه خانواده باكویی در این بیمارستان حضور داشته‌اند، چون زبان آذری را می‌داند به آنها كمك زیادی می‌كند. پس از حمله اشرار بالگردهای امداد، شهدا و زخمی‌ها را به بیمارستان‌های مشهد منتقل می‌كنند و از قضا رحمت كه در حمله اشرار دچار مرگ مغزی شده است، در همان بیمارستان و اتاقی كه قربان حضور دارد، بستری می‌شود. سرانجام قربان پس از یك عمل پیوند، با قلب رحمت به كشورش بازمی‌گردد.
نجفی درباره تفاوت داستان كتابش با آنچه كه امروز تصویر برداری می‌كند، می‌گوید: من هر كدام از اینها را مستقل دیده‌ام و بدون شك آسمان هشتم در قالب تصویر و ویژگی‌های خاص و مستقلی كه دارد آن را با كتاب متفاوت می‌كند و من تنها به روح مساله وفادار بوده‌ام.
سپس سراغ تقی پاكسیما، فیلمبردار فیلم می‌روم كه در آخرین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به پاس نزدیك به 30 سال فعالیتش مورد تجلیل قرار گرفت.
آقای پاكسیما آسمان هشتم اولین فیلم پس از برگزاری بزرگداشت شما در جشنواره است، چطور شد آن را قبول كردید؟
برگزاری بزرگداشت تغییری در رویه و كار من نداشته است، بعد از گذشت تقریبا 30 سال از فعالیت سینمایی دوست داشتم برای دومین باربعد از فیلم «به كبودی یاس» در شهر خودم كار كنم، چراكه به نظرم مشهد پتانسیل خوبی در زمینه كار سینما دارد كه نیازمند حمایت و هدایت است.
وی در پاسخ به این سوال كه چه راهكاری برای متفاوت بودن فضای ثابت بیمارستان در فیلم در نظر گرفته شده، می‌گوید: واقعیت این است كه لوكیشن بیمارستان چندان تغییرات محسوسی ندارد و خلاقیت در آن محدود است و ما تنها با استفاده از نور و همخوانی آن با محیط و همچنین استفاده از شات‌های رنگی سعی كرده‌ایم از یكدستی فضا كم كنیم.
كمی آن سوتر محمد كاسبی، بازیگر و جمال شورجه كه تهیه‌كنندگی این فیلم را به عهده دارد ایستاده‌اند و به كار گروه نگاه می‌كنند، كاسبی می‌گوید اهل مصاحبه نیست، اما درباره نقشش در این فیلم به یك جمله بسنده می‌كند و می‌گوید: من برای همه نقش‌هایم به یك اندازه انرژی می‌گذارم و نقش‌ها هیچ فرقی برایم نمی‌كنند.
 اما شورجه به عنوان تهیه‌كننده درباره این فیلم می‌گوید: به دنبال تولید فیلم‌های ارزشی هستیم و بر همین اساس مشغول تهیه فیلم آسمان هشتم هستم كه امیدوارم تصویربرداری آن تا پیش از شلوغ شدن شهر مشهد و حضور مسافران و زائران تابستانی به پایان برسد.
وی با اشاره به انتخاب بازیگران اصلی این فیلم از كشور آذربایجان، دوزبانه بودن فیلم و استفاده از زیرنویس، اظهار امیدواری كرد كه این فیلم با اتمام مراحل تولید در جشنواره فجر ?? حضور یابد.
شورجه می‌افزاید: صحنه‌های فیلمبرداری آسمان هشتم در حرم مطهر امام رضا(ع) و فضاهای شهری مشهد بوده و استانداری، شهرداری و آستان قدس رضوی در تهیه و تولید این فیلم سینمایی مشاركت و همكاری دارند.
عوامل پشت صحنه مشغول آماده كردن صحنه‌ای دیگراز بیمارستان هستند كه هادی قمیشی طراحی آن را به عهده داشته، قمیشی تنها به این جمله بسنده می‌كند كه در این فیلم تنها به عنوان طراح صحنه و لباس حضور دارد و هیچ نقشی ایفا نمی‌كند.
ناصر رویین‌تن، مدیر تولید فیلم به سراغم می‌آید و ضمن خوشامدگویی درباره این فیلم می‌گوید: آسمان هشتم در مشهد و به مدت 45 روز فیلمبرداری خواهد شد و كار تدوین آن را حسن ایوبی به عهده دارد.
وی درباره استفاده كامل فیلم از فضای شهری مشهد می‌گوید: مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران مورد توجه بیشتر سینماگران است و این عنوان، سینمایی در خور شأن می‌طلبد كه بایستی با ساخت آثار فاخر و فرهنگی به آن دست یافت.
وی با اشاره به این‌كه حضور بارگاه رضوی ظرفیت گسترده‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری ایجاد كرده است، می‌افزاید: بی‌شك با سینما می‌توان شهر مشهد و ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری اقتصادی آن را بیش از این معرفی كرد.
در حال جمع كردن وسایل و كاغذهایم، سهیلی فهرست عوامل را به دستم می‌رساند و امیدوار است كه تمامی نام‌ها چاپ شود.
نویسنده و كارگردان‌: حسن نجفی، بازیگران‌: محمد كاسبی، رحیم نوروزی، خالده قلی اوا، زلفیه حسین اوا، قربان مسیم اوف، تهیه‌كننده‌: جمال شورجه، مجری طرح‌: روح‌الله برادری، مدیر فیلمبرداری: محمد‌علی پاك‌سیما، طراح صحنه و لباس‌: هادی قمیشی، چهره‌پرداز‌: كامران خلج، صداگذار‌: محمدرضا دلپاك، تدوین‌: حسن ایوبی، موسیقی‌: ستار اوركی، منشی صحنه‌: پریوش كامیار، جلوه‌های بصری‌: علیرضا معتمدی، جلوه‌های ویژه‌: محسن روزبهانی، مدیرتولید تهران‌: مهدی مدد‌كار، مدیرتولید مشهد‌: ناصر روئین‌تر، مدیر تداركات‌: سعید سرابی، دستیار یك كارگردان‌: مهدی آقایی و سرمایه‌گذار‌: مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، با همكاری آستان قدس رضوی، استاندار خراسان و شهردار مشهد.

منبع: jamejamonline.ir


ادامه مطلب

طبقه بندی: خبر،  سینمای ایران، 
برچسب ها: آسمان هشتم، حسن نجفی، پشت صحنه فیلم «آسمان هشتم»، فیلم «آسمان هشتم»، پروژه سینمایی آسمان هشتم، مجید مجیدی، سهم گمشده، محمد كاسبی، رحیم نوروزی، خالده قلی اوا، زلفیه حسین اوا، قربان مسیم اوف، جمال شورجه، آستان قدس رضوی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 مرداد 1389 توسط الهام
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ